Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10362 miejsce

Polscy 400-metrowcy mistrzami świata po dziewięciu latach!

Złoto przyznane po dziewięciu latach? To możliwe. Jacek Bocian, Robert Maćkowiak, Piotr Haczek i Tomasz Czubak właśnie zostali mistrzami świata w sztafecie 4x400 m. Decyzja dotyczy MŚ 1999 i jest skutkiem dyskwalifikacji sztafety USA.

Amerykanie pod koniec lat 90. byli bezkonkurencyjni w sztafecie 4x400 m. Teraz stracili niemal wszystkie złote medale z tego okresu, gdyż w ich wywalczeniu pomógł Antonio Pettigrew, stosujący niedozwolone środki dopingujące / Fot. Fot. CDC/Dr. Edwin P. Ewing, Jr. / http://fr.wikipedia.org/w/index.php?title=Image:JO_Atlanta_1996_-_Relais_4x400m.jpg / public domainO sprawie informowaliśmy już w lipcu, jednak dopiero teraz zapadły wiążące decyzje. W sztafecie 4x400 m podczas MŚ 1999 w Sewilli Polacy zajęli drugie miejsce, przegrywając jedynie z Amerykanami (był to zarazem nasz jedyny medal na tych mistrzostwach). W zespole USA wystąpił jednak Antonio Pettigrew, który w maju br. przyznał się do stosowania dopingu.

Dziś Rada IAAF postanowiła anulować wszystkie jego rezultaty od 1997 r. – w tym również wyniki sztafet, w których biegł. Amerykanie stracili tym samym złote medale w sztafecie 4x400 m za mistrzostwa świata w 1997, 1999 i 2001 r., a także za igrzyska olimpijskie w Sydney w 2000 r. Tym samym mistrzami świata z 1999 r. została polska sztafeta, prowadzona przez trenera Józefa Lisowskiego. – Polskiej sztafecie przyznano złote medale za tę imprezę – potwierdza Wiadomościom24.pl Nick Davies z IAAF. – To konsekwencja anulowania rezultatów USA.

Amerykanie bez medali i rekordu


Złoto MŚ 1999 w Sewilli to nie jedyna „zdobycz” polskich 400-metrowców, uzyskana wskutek decyzji IAAF. Polacy zajęli bowiem czwarte miejsce na mistrzostwach świata w 1997 i 2001 r. Dyskwalifikacja USA oznacza, że za te imprezy zostały im przyznane brązowe medale. Z takiego obrotu spraw cieszą się również Brytyjczycy (na MŚ 1997 byli drudzy za Amerykanami, teraz przyznano im złoto) oraz reprezentanci Bahama (podobna sytuacja podczas MŚ 2001), a także Nigeryjczycy (dotąd srebrni medaliści z igrzysk w Sydney, od dziś oficjalnie uznani za mistrzów olimpijskich).

W oficjalnych rezultatach na stronie IAAF Amerykanie nadal figurują jako zwycięzcy z MŚ 1999, ale wkrótce wyniki zostaną zaktualizowane / Fot. screen iaaf.orgPrzypomnijmy, że już trzy miesiące temu – podczas poprzedniego posiedzenia Rady IAAF – zdecydowano o anulowaniu rekordu świata w sztafecie 4x400 m, ustanowionego przez Amerykanów w 1998 r., oczywiście z Pettigrew w składzie (2:54,20). Teraz obowiązuje więc poprzedni rekord, o 0,09 s gorszy, także należący do... Amerykanów (ustanowili go w 1993 r., ale bez udziału Pettigrew ani kogokolwiek innego, komu udowodniono by stosowanie niedozwolonych środków).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Informacja o tym wydarzeniu znalazła sie tutaj kilka dni wcześniej niż w onet.pl czy gazeta.pl - i jest o wiele lepiej napisana:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Super news

Komentarz został ukrytyrozwiń

+
Mistrzowie po latach! :)
Szkoda, że czasu się nie cofnie , bo jakby nie patrzeć to amerykanie (niestety) przeżyli te piękne chwile na stadionie....

Komentarz został ukrytyrozwiń

niezły przekręt, po dziewięciu latach dowiedzieć się że jest się mistrzem świata :). Jak sobie przypomnę jak Polacy biegali wtedy na czele z Maćkowiakiem to aż się łezka w oku kręci ;).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobry artykuł, brawo !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.