Facebook Google+ Twitter

Polscy alpiniści wyruszają w Karakorum

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-08-16 14:23

Dziś do Pakistanu wyruszają dwie wyprawy Polskiego Związku Alpinizmu, których celem jest ekstremalnie trudna wspinaczka na wielkich, pionowych ścianach turni Nameless Trango Tower w Karakorum (6239 m. n.p.m).

na zdjęciu Nameless Trango Tower. Fot. Marcin Szczotka Młodzi wspinacze chcą powtórzyć sukces jednego z najwybitniejszych polskich himalaistów Wojciecha Kurtyki, który jako jedyny Polak zdobył wierzchołek tej góry.

Do Pakistanu wyruszają Adam Pieprzycki z Krakowa i Marcin Szczotka z Bielska-Białej. W drugiej wyprawie udział biorą Maciej Ciesielski z Poznania, Grzegorz Mikowski z Krakowa oraz Jakub Radziejowski i Wawrzyniec Zakrzewski z Warszawy. Obie wyprawy wyruszają razem. Będą też ze sobą współpracować w Karakorum.

Głównym celem jest Bezimienna Turnia Trango Tower. Młodzi Polacy (średnia wieku członków wyprawy nie przekracza 30 lat) chcą zdobyć wierzchołek tej góry drogą słoweńską lub angielską, pokonując ją w stylu alpejskim – jednym ciągiem od postawy góry do jej wierzchołka, bez zakładania obozów pośrednich.

- Cel wypraw jest ambitny. Są to trudne drogi i pokonanie ich w takim stylu przez tak młodych wspinaczy będzie dużym sukcesem – ocenia Artur Paszczak z Komisji Wypraw Polskiego Związku Alpinizmu. – Trango to najwyższa i jedna z najpiękniejszych igieł skalnych na świecie. Dla wielu wspinaczy jest to góra absolutna, ucieleśnienie marzenia o wspinaniu trudnym i przez to doskonałym – dodaje.

- To pierwsza tak duża wyprawa, w jakiej uczestniczymy. Jesteśmy do niej bardzo dobrze przygotowani. Jeśli nie złamie nas wysokość, na jakiej jeszcze nie byliśmy, to pomimo dużych trudności technicznych Trango Tower jest w naszym zasięgu – powiedział nam przed wyjazdem Maciej Ciesielski.

Wspinacze oceniają, że pokonanie ponad tysiącdwustumetrowej ściany Trango zajmie im około trzech dni. Krakowianin Wojciech Kurtyka, który wraz z Francuzem Erhardem Loretanem w 1988 r. wytyczył na Trango własną drogę, wierzchołek góry osiągnął po 14 dniach spędzonych w pionowej ścianie.

Uczestnicy wypraw planują też wytyczenie polskiej drogi na jednej w wielu wciąż dziewiczych turni znajdujących się nieopodal Trango Tower. Jeśli im się to uda, będzie to druga polska droga, po drodze Kurtyki, poprowadzona przez Polaków w tym rejonie.

Karakorum, w którym znajdują się turnie, to obok Himalajów najwyższe góry świata. Są tam takie ośmiotysięczne kolosy jak K2, Broad Peak, czy Gasherbrumy.

KK (APP)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.