Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9415 miejsce

Polscy archeolodzy dotarli do grobu Herhora. W środku sarkofag Amenhotepa?

Wszystko wskazuje na to, że polscy archeolodzy odkryli grób faraona Herhora. Od wejścia do grobowca dzieli ich trzydzieści metrów. Na dalsze prace zabrakło pieniędzy.

 / Fot. Eigene Aufnahme, CC 3.0W 1999 roku Misja Skalna, w skład której weszli archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego, rozpoczęła prace przy świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari. A konkretnie na położonej 100 metrów nad świątynią półce skalnej, gdzie według naukowców mogło znajdować się wejście do grobowca kapłana Herhora.

A odnaleźć je jest bardzo trudno. Starożytni inżynierowie, obawiając się zniszczenia cennych relikwii, zasłonili je setkami tysięcy ton sztucznych skał, nie do odróżnienia od naturalnych. Aby dostać się do grobowca, trzeba by było usunąć te wszystkie kamienie. Przez stulecia wydawało się, że jest to niemożliwe do zrobienia, a jednak udało się polskich archeologom.

Początkowo naukowcy nie zamierzali usuwać skał, ale okazało się, że mogą one zagrażać świątyniom znajdującym się poniżej półki skalnej. Przystąpili więc do prac, które zajęły im 14 lat. Dopiero rok temu, w styczniu 2013 r., rozbili ostatni wielki blok skalny.

W tej chwili od wejścia do grobowca Misję Skalną dzieli trzydzieści metrów - pisze wyborcza.pl. Zabrakło jednak pieniędzy - na jeden sezon prac naukowcy potrzebują 60 tysięcy złotych. Archeolodzy spodziewają się, że w grobowcu może znajdować się sarkofag Amenhotepa.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Byłoby to archeologiczne "wejście smoka" porównywalne z odkryciem grobowca Tutanchamona.

Ps. Jakim trzeba być idiotą, żeby przy Pańskiej wypowiedzi stawiać minus!?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ogromnie jestem ciekaw, czy przypuszczenia archeologów się sprawdzą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.