Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polscy biskupi trzeźwo oceniają, co wyprawia Petru i jego ekipa

Maria Czerw
Maria Czerw
Arcybiskup Stanisław Gądecki Metropolita Poznański.
Arcybiskup Stanisław Gądecki Metropolita Poznański. Paterm
Kościół Polski wzywa do pokoju społecznego, ale rykoszetem od tego apelu dostaje się opozycji, która patologizuje więzi społeczne. Wprawni manipulatorzy chcieli, żeby biskupi potępili Kaczyńskiego. Nie takiej spodziewali się odpowiedzi.

Zagrywki proglobalistycznej, prosystemowej, prokorporacyjnej opozycji (Nowoczesna Petru/Balcerowicza i PO) są nawet dla niewprawnego oka rażąco obłudne. Hipokryzję demagogów z Wiejskiej rozpoznali polscy biskupi: Targowica - diagnozują duchowni. - Polska, nasza ojczyzna, ma prawo do naszej szczególnej miłości; miłości, której pierwszym imieniem jest pokój - mówił w niedzielę w Łodzi w trakcie homilii wygłoszonej podczas pasterki metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski. – Nawet komuniści nie manipulowali obchodami świątecznymi.

Solidarna reakcja biskupów była zadziwiająca. Pierwszy raz w tego rodzaju spór włączył się bardzo ostrożny, jak dotychczas, abp Kazimierz Nycz, skrytykowany później przez gwardzistkę Petru, Joannę Scheuring – Wielus. - Rozumiem, Eminencjo, że od Arcybiskupa Warszawy nie należy oczekiwać politycznej odwagi. Ale czy nie było by ładniej, po chrześcijańsku i bardziej szlachetnie, gdyby katolicki hierarcha zamiast podważać racje ofiarnie, kosztem własnych rodzin, protestujących posłów i obywateli, odwiedził ich jako braci cierpiących dla "dobra wspólnego"? – pytała retorycznie polityczka.

Czytaj wiecej: Komorowski już wie, że przegra. Nie zawalczył o "antysystem"

"Święta są tak wielką i świętą sprawą, że jeżeli nie ma zupełnie jakichś nadzwyczajnych powodów, żeby nie można było przerwać tego bycia w Sejmie na czas świąt, to osobiście myślałbym, że to się powinno przynajmniej zawiesić. Dlatego, że to jest w jakimś sensie przeciwko tym świętom" - deklarował w Polskim Radiu metropolita warszawski.

Posłanka Nowoczesnej nie wyłowiła innego apelu duchownego. - Jestem gotów pójść drugi raz do parlamentu na Opłatek, by święta były spokojne, by wszyscy potrafili myśleć w kategoriach dobra wspólnego - powiedział kard. Kazimierz Nycz po spotkaniu opłatkowym w Świątyni Opatrzności Bożej.

W podobnym tonie wypowiedział się drugi arcybiskup warszawski. Henryk Hoser, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej jest zdania, że Kościół katolicki mógłby wystąpić w roli mediatora w trwającym w Polsce kryzysie parlamentarnym. Jest gotów w ten sposób służyć, gdyby strony zwróciły się z taką prośbą. Hierarcha uważa, że zaplanowane akcje są starannie wyreżyserowane wbrew duchowi przeżywanych obecnie świąt. Stanowią, w ocenie arcybiskupa, zaprzeczenie etosu Bożego Narodzenia, które charakteryzuje się szczególną bliskością, zaufaniem, otwarciem i szacunkiem dla drugiego człowieka.

Czytaj więcej: Co to jest antysystem?

Organizowane akcje "powodują ogromną destrukcję społeczną i psychologiczną" - podnosił hierarcha. Zwrócił uwagę na brutalność działań i determinację z jaką są prowadzone. Jednocześnie wyraził obawę, że manifestacje uliczne stanowią - jak to ujął - "łatwy łup dla terrorystów".

W Gańsku, abp Głódź bronił pracę rządu: nie można negować wszystkiego, "cokolwiek uczynią ci, których przecież u steru nawy państwowej postawiła swobodna wola wyborców". Jak stwierdził, nie wolno "obroną demokracji nazywać okupację sali sejmowej, a zamachem stanu - sprawowania władzy przez zwycięskie ugrupowanie". - To jakaś przedziwna kakofonia. Niepojęta w porządku logiki - dziwił się.

Złudzeń politycznej mniejszości - która chce wywrócić do góry nogami scenę polityczną zaplanowaną przez polskich wyborców - nie pozostawili metropolici poznański i krakowski. Z apelem o poszanowanie zasad demokracji zwrócił się w orędziu bożonarodzeniowym wyemitowanym przez Telewizję Polską abp Stanisław Gądecki. - "Kościół uczy, że prawdziwy pokój możliwy jest tylko dzięki przebaczeniu i pojednaniu" – podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Czytaj więcej: Konwencja o przemocy. "Lekarstwo groźniejsze niż choroba"?

Metropolita poznański przypomniał stwierdzenie z watykańskiego Kompendium Nauki Społecznej Kościoła, iż "demokratyczny rząd ustanawiany jest rzeczywiście na podstawie przyznania mu przez społeczeństwo uprawnień i zadań, które on pełni w imieniu tegoż społeczeństwa, ze względu na nie i na jego korzyść; oczywiste jest zatem, że każda demokracja powinna być systemem zapewniającym uczestnictwo obywateli. Oznacza to, że różne podmioty wspólnoty obywatelskiej, na każdym jej poziomie, są formowane, słuchane i włączane w pełnione przez nią zadania". Hierarcha zauważył, że chociaż "nie jest łatwo przebaczyć w obliczu skutków konfliktów, ponieważ konflikty pozostawiają zawsze po sobie ciężar bólu", to jednak "można mu ulżyć przez pogłębioną, uczciwą i odważną refleksję, wspólną dla obu stron konfliktu".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto