Facebook Google+ Twitter

Polscy emigranci nie ulegają kryzysowi

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-23 15:50

W minionym roku znacznie wzrosła liczba osób powracających z emigracji zarobkowej i spadła liczba wyjazdów do pracy za granicą. Z drugiej strony wielu Polaków zgadza się na gorsze warunki pracy, żeby utrzymać się na zagranicznym rynku - wynika z badań Uniwersytetu Warszawskiego.

Profesor Krystyna Iglicka z Centrum Stosunków Międzynarodowych UW podkreśla, że do kraju na ogół nie wracają emigranci z dłuższym stażem, a wielu Polaków wraca na krótko. Profesor Iglicka zaznacza, że wracają ci, którzy mieli krótkie, na przykład dwumiesięczne kontrakty. Wielu z powracających do kraju otwarcie deklaruje, że ma konkretne plany na kolejny wyjazd zarobkowy za granicę.

Część emigrantów do powrotu do Polski zniechęca wyższe bezrobocie w kraju. Wojciech Kamiński z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie zauważa, że emigrant zarobkowy nie jest już atrakcyjnym pracownikiem, jak było to kilka lat temu. Kamiński podkreśla, że problem ten dotyczy szczególnie absolwentów uczelni, którzy nie zdążyli zdobyć doświadczenia w swoim zawodzie, a za granicą podjęli pracę poniżej swoich kwalifikacji.

Wielu emigrantów, którym nie udało się w Anglii czy Irlandii, próbuje swoich sił w krajach, w których rynek pracy nie jest jeszcze w pełni otwarty dla Polaków. Gosia Reinicke z niemieckiego urzędu pracy w Berlinie przypomina, że o pracę w Niemczech mogą starać się absolwenci wyższych uczelni. Poszukiwani są między innymi lekarze, pielęgniarki i posoby na stanowiska, gdzie wymagana jest znajomość języka polskiego.

Przed powrotem z wyjazdu zarobkowego warto skontaktować się z polskim urzędem pracy, żeby sprawdzić możliwości transferu ubezpieczenia, zasiłku dla bezrobotnych lub wcześniej znaleźć miejsce pracy w kraju.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.