Facebook Google+ Twitter

Polscy europosłowie nie są zachwyceni zaproszeniem Łukaszenki na szczyt UE

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-17 16:26

Większość polskich europosłów krytykuje decyzję czeskiego przewodnictwa o zaproszeniu prezydenta Białorusi na majowy szczyt Partnerstwa Wschodniego. O wystosowaniu zaproszenia poinformowano dziś w Mińsku.

Aleksander Łukaszenka nie potwierdził na razie swojego udziału w spotkaniu poświęconym zacieśnianiu relacji Unii z sześcioma krajami - Ukrainą, Gruzją, Mołdawią, Armenią, Azerbejdżanem i właśnie Białorusią.

Zaskoczony decyzją Czechów jest Jacek Protasiewicz, szef delegacji ds. Białorusi w Parlamencie Europejskim. Jego zdaniem to błędna decyzja, bo choć sytuacja na Białorusi poprawiła się, to jednak nie na tyle, by zapraszać do rozmów prezydenta Łukaszenkę. Więźniowie polityczni zostali wypuszczeni, kilka niezależnych gazet zostało otwartych, ale prawa człowieka nie są w pełni respektowane i reżim wciąż utrudnia działanie opozycji oraz organizacjom pozarządowym.Protasiewicz dodał, że praktyka na Białorusi odbiega od deklarowanej woli demokratyzacji kraju.

- Zaproszenie prezydenta na majowy szczyt to o jeden krok za daleko - tak z kolei komentuje decyzję Czechów Konrad Szymański. Jego zdaniem, nie należy nagradzać w ten sposób Aleksandra Łukaszenki, który może wykorzystać szczyt do celów propagandowych i pokazać, że europejskie salony są dla niego otwarte.

Tylko Józef Pinior ze zrozumieniem przyjął decyzję czeskiego przewodnictwa. Jego zdaniem izolacja białoruskiego prezydenta nie jest dobrą strategią, bo trzeba się z nim spotykać, by domagać się respektowania praw człowieka.

Aleksander Łukaszenka nie potwierdził na razie swojego udziału w szczycie. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Czesi, którzy go zaprosili, dali jednocześnie do zrozumienia, by w zastępstwie wysłał premiera.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.