Facebook Google+ Twitter

Polscy kibice oszukani w typowo włoskim stylu

Współautorzy: Anna Smolińska

Podczas Euro 2008 Włosi najbardziej powinni obawiać się Polaków - taki był wynik sondy opublikowanej pod koniec listopada w "La Gazzetta dello Sport". Był to co prawda efekt masowego sabotażu sondy, ale polscy internauci głosowali uczciwie. Tymczasem redakcja portalu włoskiego dziennika skasowała wyniki sondy!

Taki był efekt głosowania 20 listopada. / Fot. screen La Gazzetta dello SportZaraz po zakończeniu eliminacji do mistrzostw Europy 2008, na stronie internetowej włoskiego dziennika "La Gazzetta dello Sport" opublikowano sondę, w której zadano pytanie: "Którego przeciwnika Włosi powinni uniknąć podczas Euro 2008". Polska reprezentacja znalazła się na szarym końcu stawki i wtedy ruszyła internetowa lawina. Polscy internauci rozpętali w sieci akcję nawołującą do sabotażu sondy i masowo zaczęli głosować na polską reprezentację. W ciągu jednej doby głos oddało prawie 300 tysięcy internautów i Polska wskoczyła z ostatniego na pierwsze miejsce sondażu prowadzonego we włoskiej gazecie.

A tak wygląda głosowanie po skasowaniu wyników sondy. / Fot. screen La Gazzetta dello SportNie minęły trzy tygodnie, a w sieci znowu rozpętała się akcja polskich kibiców. Komunikatory internetowe zasypała wiadomość: "Zróbmy kawał Włochom... Na włoskiej stronie prestiżowej gazety La Gazzetta dello Sport jest ankieta, którego kraju Włosi boją się najbardziej na Euro 2008. Rano Polska miała 0,9 proc. i była na końcu! Głosujcie na Polskę, niech się Włosi zdziwią!". I rzeczywiście, jeśli przyjrzeć się sondzie, to pozycja polskiej reprezentacji jest zupełnie inna niż po masowej akcji polskich internautów. Wtedy Polska była na pierwszym miejscu z ponad 75 proc. poparciem. Teraz plasuje się na czwartej pozycji, mając jedynie 11 proc. Co zatem stało się z wynikami sondy?
– Nasze sondaże nie mają charakteru statystycznego i nie opierają się na wywiadach środowiskowych, ale są po to, by pozwolić naszym czytelnikom wyrazić ich opinie na aktualne tematy – mówi dla Wiadomości24.pl Diego Antonelli, redaktor naczelny portalu Gazzetta.it. – W przypadku wspomnianego sondażu zauważyliśmy coś nienormalnego. Wyniki rosły w jednakowy sposób w tym samym okresie. W naszym wspólnym interesie jest to, żeby wyniki odzwierciadlały rzeczywistość i dlatego postanowiliśmy powrócić do sondażu od punktu, kiedy zaczęły się te dziwne głosowania – dodaje Antonelli.

Włoscy piłkarze na boisku często grają nie fair, stosując zakamuflowane faule, szczypiąc rywali w pośladki i teatralnie upadając. Polscy kibice też zostali sfaulowani we włoskim stylu. Masowo odwiedzali stronę Gazzetta.it, zrobili darmową reklamę włoskiemu portalowi w polskiej sieci, głosowali w sondzie uczciwie, a na koniec zostali ukarani skasowaniem wyników. Hej, Włosi! Odegramy się na boiskach w Austrii i Szwajcarii!

Czytaj także:
Czy włoscy piłkarze i kibice boją się Polaków?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

Nie widzę nic "nieuczciwego" w zachowaniu autorów portalu... Sonda była skierowana do Włochów (we włoskiej gazecie, jej treść w tym języku itd.), tak więc Polacy głosując w niej postępowali niezgodnie z jej celem. Autorzy sondy po prostu zadbali o to by jej wyniki odzwierciedlały opinię osób do których była skierowana i zrobili to w najprostszy możliwy sposób...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kurcze no....dusza miłośnika włoskiej piłki każde strajkować, protestować przeciw temu co tu napisano! I tyle!:)
Z pewnością jest wiec tak, że mój pogląd na sprawę jest wyjątkowo nieobiektywny ale...sam nie wiem co myślec.
Można uznać że bezsensowne jest kasowanie wyniów sondy, z drugiej strony, kiedy widac, że sonda nie ma żadnego odzwieciedlenia w rzeczywistosci to trudno się na to godzić. Ponadto jak mniemam sondy na portalach internetowych papierowych gazet często wykorzystywane są do analiz, komentarzy w papierowym wydaniu. No i co najbardziej opiniotwórcza sportowa gazeta Italii i jedna z najlepszych w Europie ma napisać odnośnie tej sondy? I to tak żeby się nie ośmieszyć...no ale z drugiej strony jednak trzeba się z tym liczyć skoro daje się sonde w sieć...

"Włoscy piłkarze na boisku często grają nie fair" - grrrr.... futbol to twarda gra! I Włosi grają po męsku! Fakt, czasem ponosi ich fantazja, czasem grają ostro, czasem używają poza piłkarskich sposobów na wyprowadzenie rywala z równowagi. Ale to też są elementy tego sportu. To zdanie jest jednak przesadne moim zdaniem. Gra się tak jak sędzia pozwala;)

"ej, Włosi! Odegramy się na boiskach w Austrii i Szwajcarii!" - czyli jeśli dobrze patrzyłem na drabinkę i moje przewidywanai dopiero w finale!!:D:D:D

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy tytuł sondy nie brzmiał "Którego przeciwnika Włosi powinni uniknąć podczas Euro 2008" czyli w skrócie kogo Włosi się obawiają, a nie kogo zdaniem Polaków Włosi powinni się obawiać. Dlatego się nie dziwię nie tyle "anulował" wynik, tylko cofnął do stanu do jakiejś godziny "(...)dlatego postanowiliśmy powrócić do sondażu od punktu, kiedy zaczęły się te dziwne głosowania – dodaje Antonelli."
Nie rozumiem też pretensję, że mają reklamę. Pisząc taki artykuł w pewnym sensie sam robisz im reklamę więc nie miej o to pretensji, tym bardziej, że Włosi o to nie prosili.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A mnie się sonda nie podoba. Zarzucasz włochom "włoski" styl a ta sonda to dokładnie to samo (wiem, wiem, ironia) No i teraz Polacy pokazują "polski" charakter jacy to internauci są uciskani przez włoskie media. Ja się włochom nie dziwię, ze cofnęli wynik sondy. Wyobraź sobie że nasz naród robi sobie jaja z GUS-u i innych ośrodków badań publiczny? Ja nie chciałbym aby błąd statystyczny wynosił grubo ponad
20 %. Inna sprawa że Polacy potrafili się zgrać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

haha, dobre! (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sonda świetna ;-)
A w sabotażu też brałam udział :-)

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za sondę, faktycznie fajna :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ankieta jest rozbrajająca ;-) Plus.

Komentarz został ukrytyrozwiń

:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

sonda naprawdę świetna:) (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.