Facebook Google+ Twitter

Polscy komandosi schwytali najgroźniejszego terrorystę w Afganistanie

Polscy i afgańscy komandosi zatrzymali Mullę Abdula Kabira, najgroźniejszego terrorystę we wschodnim Afganistanie. Kabir był poszukiwany m.in. za zamachy na polskich żołnierzy, wymuszenia i porwania dla okupu.

W nocy z 3 na 4 stycznia w prowincji Ghazni dzięki polskim i afgańskim żołnierzom z jednostek specjalnych został zatrzymany najgroźniejszy terrorysta Mulla Abdul Kabir. Kabir znajdował się najwyżej na tzw. top liście najgroźniejszych terrorystów.

Polskiemu wywiadowi udało się ustalić, w którym miejscu aktualnie znajduje się terrorysta. Kabir kierował grupą talibów, która m.in. podłożyła ładunek wybuchowy, w wyniku którego 18 sierpnia 2011 roku zginął polski żołnierz. Talibowie z tej grupy byli również powiązani z zamachowcem, który 21 grudnia 2011 roku dokonał ataku na polski konwój wojskowy, w którym zginęło pięciu polskich żołnierzy. Kabir poszukiwany był afgańskim listem gończym za przestępstwa przeciwko ludności cywilnej, wymuszenia rozbójnicze, zabójstwa i porwania dla okupów.

Mulla Abdul Kabir od pięciu lat znajdował się na liście najbardziej poszukiwanych terrorystów w Afganistanie. Był wicepremierem rządu talibów od kwietnia do listopada 2001 roku, a także gubernatorem prowincji Nangarhar.

Jak informuje ppłk Mirosław Ochyra, rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego, odpowiedzialnego za misje polskich żołnierzy poza granicami kraju dla portalu Polska-zbrojna: "Wcześniej Mulla Abdul Kabir był celem kilkunastu operacji przeprowadzonych przez afgańskie oraz sojusznicze siły specjalne. Jednak za każdym razem udawało mu się uniknąć zatrzymania".

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.