Facebook Google+ Twitter

Polscy księża usuwani z Białorusi

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-28 11:54

Grupa kilkudziesięciu polskich księży, pracujących na Białorusi, obawia się, że tamtejsze władze cofną im zgodę na pełnienie posługi kapłańskiej. W styczniu Białoruś musiało opuścić trzech kapłanów z diecezji grodzieńskiej.

Proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Adamowiczach, Aleksander Szemet powiedział Polskiemu Radiu, że negatywna decyzja białoruskich władz miała podłoże polityczne, wynikające z niezrozumienia misji Kościoła katolickiego.

Według księdza Szemeta, Kościół jako instytucja jest uważany za przeciwnika tamtejszego systemu politycznego. Władze obawiają się inspiracji społeczeństwa ze strony duchownych, którzy przyciągają do siebie tysiące ludzi. Zdaniem proboszcza właśnie dlatego polscy księża są wydalani z Białorusi.
Jednym z podstawowych zarzutów stawianych przez białoruskie władze kapłanom z Polski była niedostateczna znajomość języka białoruskiego. Zdaniem księdza Aleksandra Szemeta - takie tłumaczenie to tylko naiwny pretekst.

W Kościele katolickim na Białorusi posługę kapłańską pełni ponad 400 księży. Ponad połowa z nich to Polacy. Do katolicyzmu przyznaje się około 14 procent Białorusinów. Prawie 80 procent to wierni prawosławni.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.