Facebook Google+ Twitter

Polscy lekarze poskarżyli się Komisji Europejskiej

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-09-21 10:32

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wystąpił ze skargą do Komisji Europejskiej, że w RP nie są przestrzegane, w odniesieniu do lekarzy, przepisy dyrektyw Unii Europejskiej o czasie pracy.

 

Zgodnie z tymi przepisami i wyrokami Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości tygodniowy czas pracy lekarza w RP nie powinien przekraczać 48 godzin - wraz z dyżurami, których pełnienie powinno zaliczać się do czasu pracy.

- Tymczasem lekarze w Polsce, na podstawie Ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, mogą być zobowiązani i rzeczywiście są do pełnienia dyżurów medycznych, poza normalnym czasem pracy, w ilości do 8 miesięcznie i 2 tygodniowo - wyjaśnia Krzysztof Bukiel, szef związku. - Oznacza to między innymi, że lekarz może być zmuszony do nieprzerwanej pracy trwającej ponad 55 godzin, czyli w rytmie dzień pracy + dyżur + dzień pracy + dyżur + dzień pracy, co faktycznie ma miejsce.

Dr Marcin Świerk, chirurg ze Szpitala Miejskiego nr 2 w Świętochłowicach, rozważa złożenie skargi. - Jak wyliczam mój tygodniowy czas pracy to wypada średnio około 74 godzin - mówi.

Prawdopodobnie lekarze z województwa śląskiego skupieni w związku wyznaczą sobie wspólny termin składania skarg. - Ustalimy formę podczas zebrania - zapewnia dr Maciej Niwiński, szef OZZL regionu śląskiego.

OZZL opracował wzór odpowiedniej skargi do KE kierowanej przez indywidualnego lekarza i można ją znaleźć na stronie internetowej OZZL. Skarga ta ma doprowadzić do wyrugowania dyskryminujących przepisów o dyżurach z polskiego prawa. Fot. Mikołaj Suchan/DZ

Prawda jest jednak taka, że lekarze skarżąc się na dyżury podcinają jedną z gałęzi, na której siedzą. Dyżury bowiem to najważniejsze źródło dodatkowych zarobków. - Zdajemy sobie z tego sprawę i dlatego walczymy o podwyżki - mówi dr Bukiel.

Związkowców oburza fakt włączenia przez GUS płacy za dyżury do kwoty "przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia" lekarzy. - To kompletnie zniekształca porównanie płac lekarskich z płacami innych zawodów i wywołuje niechętne reakcje społeczne na postulat zwiększenia wynagrodzeń zgłaszany przez lekarzy - ocenia dr Bukiel.

Na odpowiedź Komisji Europejskiej mogą czekać nawet rok. W efekcie jednak Komisja może nakazać zmianę polskich przepisów.

Agata Pustułka

 

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.