Facebook Google+ Twitter

Polscy licealiści wyruszą na podbój Ameryki

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-09-08 13:46

W przyszłym tygodniu rusza rekrutacja młodzieży licealnej z Krakowa, Lublina i Wrocławia do Polsko-Amerykańskiego Programu Wymiany Młodych Liderów. Jest to jedyny taki program w Polsce skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Tegoroczna, czwarta edycja programu została objęta patronem honorowym Ministra Edukacji Narodowej.

Piętnastu licealistów oraz trzech nauczyciel z ww. miast wybierze się w lutym przyszłego roku na cztery tygodnie do USA. W trakcie pobytu w Stanach Zjednoczonych licealiści będą mieli okazję poznać szkolną rzeczywistość, odbyć staże w miejscowych firmach i poznać amerykański styl życia mieszkając u rodzin i włączając się w działania lokalnych organizacji. Pobyt zakończy się 4-dniowymi Warsztatami Edukacji Obywatelskiej w Waszyngtonie. Bliźniaczy program dla młodzieży amerykańskiej odbędzie się w czerwcu, w Polsce.

Program zostanie uwieńczony obozem letnim dla wszystkich uczestników w Toruniu, podczas którego powstaną projekty aktywizacji społecznej.

By zostać uczestnikiem programu, trzeba spełnić warunki uczestnictwa (mieć od 15 do 17 lat w dniu wyjazdu) oraz przejść proces rekrutacyjny na który składa się test z języka angielskiego oraz rozmowa kwalifikacyjna. – W pierwszym dniu organizujemy spotkanie informacyjne – opowiada Anna Głogowska, Główny Koordynator Projektu.

– Następnego dnia osoby, które wyrażą chęć uczestnictwa, podejmą się egzaminu przygotowanego przez stronę amerykańską. Miesiąc później kandydaci zostaną zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną.

Program sponsorowany jest przez Biuro ds. Edukacji i Kultury Departamentu Stanu USA. Koncentruje się na elementach edukacji obywatelskiej i aktywizacji społecznej. Został stworzony z okazji 90-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi, z inicjatywy senatora USA Richarda Lugara, na wzór wymiany młodzieży pomiędzy USA a Niemcami.

Spotkania informacyjne oraz pierwszy etap rekrutacji odbędzie się kolejno 12 i 13 września w Lublinie, 15 i 16 września w Krakowie oraz 19 i 20 września we Wrocławiu. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie polskiego koordynatora projektu - Europejskiej Akademii Dyplomacji (EAD) oraz na oficjalnej stronie programu Oficjalna strona programu

Dalszych informacji udziela Koordynator Programu Anna Głogowska (aglogowska@diplomats.pl)
(Anna Głogowska)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.