Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19577 miejsce

Polscy łowcy burz: "Parę razy w życiu było niebezpiecznie..."

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2012-07-25 18:26

Łączą swoje zainteresowania z działaniem dla dobra ludzkości. Nierzadko podejmują się ryzyka, aby nieść prawdę o tym, co nas czeka. Coraz bardziej znani i niewątpliwie niesamowici - polscy łowcy burz.

Creative Commons Uznanie autorstwa 2.5 / Fot. Ziemowit PorębskiKiedy za oknem zaczyna być niebezpiecznie, nadchodzi ich czas. Biorą aparaty fotograficzne, kamery i ruszają w teren, aby uwiecznić zjawiska atmosferyczne. A jest ich czterdziestu. Każdy z nich ma szereg zainteresowań, jednak wszystkich łączy wspólna pasja - zamiłowanie do ekstremalnych zjawisk pogodowych.


Tropienie burz

Najpierw musi być sygnał. Zapowiedź wartego uwagi zjawiska. Kiedy prognozy i radary meteorologiczne jasno wskazują, że "coś się święci", łowcy jednoczą się w grupę i udają na misję, której celem jest udokumentowanie zdarzenia. - Wyruszamy samochodem w kierunku burzy. Oczywiście przed łowami zabieramy ze sobą aparaty, statywy oraz telefony komórkowe z dostępem do Internetu, aby sprawdzić warunki i obszar, nad którym przemieszczają się chmury burzowe - mówi Piotr Żurowski, rzecznik prasowy Skywarn Polska. Potem już pozostaje tylko udać się w dogodne miejsce i rozpocząć fotografowanie spektaklu, który zapewnia niesamowite doznania wizualne i słuchowe. Grzmot jest jak piękna muzyka, koi duszę łowcy.

Ale nie zawsze jest pięknie: bywa też gorąco. - Parę razy w życiu było niebezpiecznie. Zrobiłem błąd, że wyszedłem za daleko od samochodu, kiedy nadchodziła chmura szelfowa. No i po prostu 20-30 metrów ode mnie uderzyły dwa pioruny - mówi Filip Dutkiewicz w reportażu telewizyjnym z 2009 roku. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie, bez niego ani rusz. Posiadanie podstawowej wiedzy meteorologicznej jest tutaj niemalże niezbędne. Bez takowej należy unikać nawałnic, bo może się to skończyć poważnym uszczerbkiem na zdrowiu, a w najgorszym wypadku śmiercią. Nawet dobre przeszkolenie nie daje stuprocentowej gwarancji, że nic złego się nie stanie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.