Facebook Google+ Twitter

Polscy misjonarze zaatakowani w Afryce. Muzułmanie walczą z chrześcijanami

Trwają starcia muzułmanów z chrześcijanami w Republice Środkowoafrykańskiej. W ciągu ostatnich 24 godzin poonad 75 osób zostało zamordowanych. Trwa dramat polskich misjonarzy, których misja znajduje się pod ostrzałem.

 / Fot. By hdptcar od Bangi w Republice Środkowoafrykańskiej [CC-BY-SA-2.0], via Wikimedia CommonsJak podaje portal stacja7 i Polskiej Agencji Prasowej, rebelianci muzułmańscy przypuścili atak na misję w miejscowości Ngaoundaye, w której przebywają polscy misjonarze i siostry ze Zgromadzenia Służebnic Matki Dobrego Pasterza. Zgodnie z relacją kapucyna, o. Benedykta, misjonarze schronili się w centrum edukacyjnym, skąd cały czas słychać odgłosy strzałów z broni ciężkiej. Siostry i misjonarze nie mają do kogo zwrócić się o pomoc, nie chcą jednak opuścić podopiecznych. W misji miało przebywać ponad 200 sierot i niewidomych, do tamtejszej szkoły uczęszczało 800 dzieci.

Walki w Republice Środkowoafrykańskiej trwające od wielu miesięcy wybuchły z nową siłą po wycofaniu się muzułmańskich rebeliantów z koalicji Seleka ze stolicy kraju Bangi na początku tego roku. Według miejscowych źródeł, mają one często charakter odwetu na chrześcijanach.

Równolegle, w rejonie miejscowości Mbaiki oddalonej ok. 100 km od miasta Boda doszło do krwawych walk, za którymi stoją bojówki chrześcijańskie. Miały one spalić kilkadziesiąt domów i dokonać mordów na ludnosci muzułmańskiej.

Rebelianci z Seleki, stanowią luźny sojusz muzułmańskiej milicji, który doprowadzili w marcu 2013 r. do obalenia rządu. Ich przywódcą do chwili obecnej jest Michel Djotodia, który do grudnia ubiegłego roku pozostawał prezydentem. W grudniu na fali krytyki wewnątrz kraju i forum międzynarodowym zmuszony został do ustąpienia z urzędu. Głównym zarzutem wobec Djotodia była bezsilność wobec fali przemocy, która zalała cały kraj. Podczas jego rządów doszło do licznych prześladowań na ludności wyznania chrześcijańskiego, która w ramach samoobrony zorganizowała własną milicję. W rezultacie walk na tle wyznaniowym zginęły setki osób, a około miliona (25 proc. ludności) zostało zmuszonych do ucieczki z kraju.

Obecnie w Republice Środkowoafrykańskiej, dawniejszej francuskiej kolonii, stacjonuje kontygent skłądajacy się z ok. 1600 żołnierzy francuskich i ok. 5000 żołnierzy z państw afrykańskich. Wojska interwencyjne skupiły się jednak głównie wokół stolicy i północnych części kraju podczas gdy reszta została pozostawiona sama sobie. Rabunki, gwałty i morderstwa stanowią codzienność na terenach opanowanych przez bojówki muzułmańskie Według ocen ONZ, aby skutecznie przywrócić spokój i porządek w Republice Środkowoafrykańskiej, trzeba tam wysłać co najmniej 10 tys. żołnierzy. W styczniu o zorganizowaniu misji do tego kraju zdecydowała Unia Europejska. Ma w niej uczestniczyć również Polska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Muzułmanie kochający pokój? Chyba w jakimś świecie równoległym...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przecież islam i chrześcijaństwo to takie religie miłujące pokój.A może już nie.???

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeszcze nam tego trzeba, by wysłać oddział żołnierzy do chronienia misji.
No naprawdę...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Misjonarz rozmawiający rano z dziennikarzem TVN zaprzeczył, jakoby były ofiary w ludziach (te 75 osób) twierdząc, że żyją w strachu, są straty materialne, ale nikt nie zginął. Apeluje o przysłanie oddziału żołnierzy polskich, którzy mieliby ochraniać misję. O innych misjach nie mówi; nie jest wiec dla mnie jasne, czy tylko polscy misjonarze są zastraszani, czy istnieją inne misje i czy wszystkie są terroryzowane.


Wikipedia, Republika środkowoafrykańska.
"religie – protestanci 26%, katolicy 20%, afrochrześcijanie 15,5%, muzułmanie 14%, wierzenia animistyczne 11%".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.