Facebook Google+ Twitter

Polscy nauczyciele wypełniają papierki zamiast... uczyć

Na zlecenie Komisji Europejskiej, badano pracę nauczycieli w krajach europejskich. Okazało się, że nasi są w ogonie Europy. Polskim nauczycielom stoją na przeszkodzie m.in. wymagania administracyjne związane z wypisywaniem papierków. Zamiast uczyć dzieci, muszą pilnować 20 różnych formularzy, które należy w porę wypełniać.

Instytucje międzynarodowe na ogół oceniają Polaków niezbyt pochlebnie. Pewnie z powodu panującej na zachodzie na ogół kiepskiej opinii o naszych rodakach. Mówi się przecież, że Polak to pijak, kombinator, lekkoduch, złodziej towarów w marketach, złodziej samochodów, itp. Ostatnio, być może na tym tle, w ocenie OECD, jesteśmy na trzecim miejscu w Europie pod względem wydajności pracy. Badania rzekomo wykazały, że Polak średnio siedzi w pracy długo, ale mało wydajnie.

Teraz mamy kolejne nieciekawe wyniki z badań pracy nauczycieli. Stwierdzono w nich, że polski nauczyciel, w porównaniu z kolegami po fachu z innych krajów europejskich, spędza najmniej czasu w pracy z uczniem. Takie wnioski przyniósł, najnowszy raport agendy Komisji Europejskiej "Eurydice", poświęcony wybranym zagadnieniom edukacji w krajach Unii.

Nie jest to wprawdzie raport bijący bezpośrednio w polskich nauczycieli, jako w leniuchów, ale uderza w system, który zmusza ich do wypełniania papierków. Tu mamy niewątpliwie ostry przytyk w administrację ministerstwa edukacji i kuratoria, a nierzadko i w samorządy. Gryzipiórki zza ciepłych biurek w MEN, kuratoriach i samorządach wymyślają dodatkowe zajęcia nauczycielom, aby zadowolić swoje zbyteczne "ambicje" badawcze i sprawozdawcze. Nic dziwnego, że nauczyciel w innych krajach europejskich spędza z uczniem od 30 do 80 proc. czasu więcej, niż polski.

Patrząc statystycznie na objęte badaniem kwestie, w porównaniu z nauczycielami z innych krajów europejskich, polski nauczyciel rzeczywiście spędza najmniej czasu w bezpośredniej pracy z uczniem. Z danych raportu agendy KE "Eurydice" wynika, że statystyczny polski nauczyciel pracuje przy tablicy 14 godzin zegarowych tygodniowo, czyli ponad 18 godzin lekcyjnych. Ponad ten czas, według opinii badaczy, nauczyciele szkół podstawowych i gimnazjów, muszą dodatkowo w tygodniu być do dyspozycji szkoły przez dwie godziny, a szkół ponadgimnazjalnych - dodatkową godzinę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Elżbieta Szychlinska
  • Elżbieta Szychlinska
  • 27.02.2012 18:31

MAMY BEZNADZIEJNYCH NAUCZYCIEL , żaden minister tego nie zmieni póki Karta Nauczyciela nie zostanie zmieniona. Nauczyciele to państwo w państwie .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Specyfikę pracy nauczyciela trzeba znać. Jak może zrozumieć proces nauczania i dydaktyki osoba w ministerstwie, posadzona na "fotelik" po partyjnemu i pod względem jej zdolności politycznej?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.