Facebook Google+ Twitter

Polscy naukowcy pracują nad stworzeniem nanorobotów

Nanoroboty, nanity, nanomaszyny - tak określa się urządzenia, które pozwalają na precyzyjną interakcję z obiektami w nanoskali. Naukowcom udało się przetestować już molekularne maszyny, prace w tej dziedzinie nauki jednak ciągle trwają.

W ostatnim czasie sukcesy w tej dziedzinie odnieśli Polacy. Naukowcom z Instytutu Chemii Fizycznej PAN udało się zaobserwować cząsteczki, które służyłyby stworzeniu „silników” dla nanomaszyn. Daje to nadzieję, że za kilka lat te miniaturowe roboty, do tej pory spotykane tylko w filmach science fiction czy grach komputerowych, uda się wykorzystać do prac naukowych. Bowiem nanomaszyny mogą mieć zastosowanie w wielu dziedzinach nauki. W medycynie mogą być użyteczne do identyfikowania komórek rakowych oraz ich niszczenia. Ponadto teoretycznie zdolne są do wykrywania toksycznych chemikaliów oraz dokonywania ich pomiaru w środowisku.

Naukowcy rozpoczęli badania od obserwacji pod mikroskopem cieniutkiej warstwy ciekłego kryształu na powierzchni wody. Podczas eksperymentu okazało się, że cząsteczki kryształu wirują w zadziwiający sposób - powolnie i stabilnie. Z uwagi na to, że doświadczenia prowadzone są na warstwach monomolekularnych (a nie na ciekłych kryształach złożonych zwykle z tysięcy warstw), naukowcy mają możliwość obserwowania niemal gołym okiem efektów bardzo wolnego wirowania cząsteczek chemicznych. Możliwość ta przyczyniła się do sukcesu badań.

"Wolno rotujące cząsteczki ciekłych kryształów mogą znaleźć zastosowanie przy budowie nanourządzeń. Można skonstruować cząsteczkę, w której pełniąca rolę śmigła grupa atomów byłaby czymś w rodzaju nanourządzenia napędowego. Stworzylibyśmy wtedy prawdziwy molekularny nanosilnik napędzany strumieniem pary wodnej" – czytamy wypowiedź dr inż. Andrzeja Żywocińskiego z IChF PAN dla dziennik.pl.

Źródło: dziennik.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

YTronis
  • YTronis
  • 10.06.2012 01:31

To byłby duży postęp. A jeszcze jak by to Polacy zrobili pierwsi, to naprawdę chyba bym polubił swój kraj ojczysty :). Puki co Polskę oceniam na 2/10, USA 9/10 więc :)...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.