Facebook Google+ Twitter

Polscy pacjenci onkologiczni wymagają edukacji

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-11-07 13:16

Większość polskich pacjentów onkologicznych nie wie o możliwości skutecznego leczenia raka w warunkach domowych - 55 proc. z nich sądzi, że jedyną metodą walki z ich chorobą jest chemioterapia dożylna, podawana w szpitalu.

W maju tego roku Instytut Badawczy IPC przeprowadził badania
wśród 506 Polaków cierpiących na choroby nowotworowe (raka piersi i raka jelita grubego; struktura wiekowa odpowiadała przeciętnemu występowaniu tych chorób wśród Polaków). Celem badania było uzyskanie odpowiedzi na pytania dotyczące znajomości doustnej metody chemioterapii i jej skuteczności, a także postaw i zastrzeżeń wobec potencjalnego jej stosowania. Wyniki tych badań potwierdziły małą wiedzę Polaków na temat współczesnej chemioterapii. Mniej niż połowa respondentów zadeklarowała posiadanie jakichkolwiek informacji na temat istnienia doustnej formy leczenia chorób nowotworowych.

Co ciekawe, większą wiedzę na ten temat wykazali dojrzali pacjenci, a nie, jak by się można było spodziewać, młodzi chorzy (zazwyczaj to oni są
bardziej „na bieżąco” i otwarci na nowości).

Najniższy poziom wiedzy o istnieniu chemioterapii doustnej jest we wschodnich i północno-zachodnich regionach Polski. Jedynie ok. 25-30 proc. tamtejszych pacjentów wie, że istnieje taka forma leczenia raka. Świadomość istnienia chemioterapii doustnej jest najbardziej rozpowszechniona w południowej i centralnej części Polski (ok. 60 proc.)

Spośród badanych, ponad 60 proc. wyraziło przekonanie, że chemioterapia doustna może być równie skuteczna jak chemioterapia dożylna.

W wywiadzie bezpośrednim, respondentów pytano o najbardziej uciążliwe, w ich opinii, uboczne skutki przyjmowania chemioterapii w kroplówce. Do najczęstszych odpowiedzi należało osłabienie, zmęczenie, złe samopoczucie, mdłości, wypadanie włosów.

Głównymi przyczynami niechęci wobec chemioterapii domowej okazało się mylne przekonanie o braku kontroli lekarza podczas stosowania terapii w domu, jej nieskuteczności i po prostu – nieufność wobec „nowości”.
(Wojciech Sobczak)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.