Facebook Google+ Twitter

Polscy policjanci będą mieć swoje patrole na Litwie

O wspólnym szkoleniu policjantów litewskich i polskich dyskutowali w słupskiej Szkole Policji przedstawiciele Centrum Szkolenia Policji Litewskiej.

Oprócz rozmów, także wymiana doświadczeń praktycznych. Fot. Robert StefańskiSłużby patrolowe na terenie Litwy i Polski będą wzorowane na patrolach, które pracują wzdłuż granicy polsko-niemieckiej. Możliwość takie daje umowa podpisana pomiędzy rządami obu państw. By do tego doszło nastąpić musi jeszcze ratyfikacja międzyrządowej umowy, a następnie muszą zostać podpisane odpowiednie porozumienia między szefami polskiej i litewskiej policji.

– Mamy nadzieję, że na przejściu granicznym w Budzisku powstanie międzynarodowa placówka policji obu państw – mówi mł. insp. Zbigniew Pypczyński z KWP w Białymstoku. – To dałoby nam bazę do prowadzenia szkoleń. Budziska to także jedno z przejść o największym ruchu granicznym. Na dobę przekracza je nawet sześć tysięcy tirów. Nasze spotkanie z kolegami z Policji Litewskiej, tu w Słupsku, traktujemy jako kolejny, wyższy szczebel wzajemnej współpracy.Współpraca obu policji może przynieść wiele korzyści uważają policjanci litewscy. Fot. Robert Stefański


Jeśli zostaną podpisane odpowiednie porozumienia, wspólne patrole mogłyby pojawić się w pasie przygranicznym jeszcze w tym roku.

– Chcielibyśmy w przyszłości przygotować wspólne patrole – mówi komendant Centrum Szkolenia Policji Litewskiej w Trokach, Rajmondas Skibarka. – Pozwoli to lepiej się poznać a nasi obywatele będą czuć się bardziej komfortowo, widząc na terytorium sąsiadów własnego policjanta.

Proponowany program szkolenia dla policjantów litewskich obejmowałby m.in. podstawowe zasady pełnienia służby na terenie Polski, zasady użycia środków przymusu bezpośredniego oraz broni palnej, a także taktykę i technikę podejmowania interwencji.
Szkoła Policji w Słupsku prowadzi od kilku lat podobną współpracę w zakresie szkolenia policjantów niemieckich. Polsko-niemieckie patrole przygotowywane są przez wykładowców w Słupsku i w Oranienburgu pod Berlinem, gdzie znajduje się Wyższa Zawodowa Szkoła Policji landu Brandenburgia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.