Facebook Google+ Twitter

Polscy policjanci wyjadą na Bałkany

W słupskiej Szkole Policji uroczyście pożegnano 12. rotację Jednostki Specjalnej, która pełnić będzie misję stabilizacyjną w Kosowie. Polscy policjanci przez pół roku stacjonować będą w kosowskiej Mitrovicy.

Jednostka Specjalna z flagą narodową, która powiewać będzie na maszcie polskiej bazy w Kosowie.Na głównym placu słupskiej szkoły podinsp. Robert Żółkiewski, dowódca jednostki, odebrał z rąk I zastępcy Komendanta Głównego Policji nadinsp. Waldemara Jarczewskiego flagę narodową. Zostanie ona wciągnięta na maszt w bazie w Kosowskiej Mitrovicy. Przez ponad miesiąc policjanci z różnych jednostek w kraju ćwiczyli zgranie całej formacji, m.in.: blokady dróg, kontrolę tłumu, przeszukania dużych pomieszczeń, blokady mostów oraz rozdzielanie zwaśnionych grup etnicznych.

Słupska szkoła to jedyna placówka policyjna w kraju kształcąca policjantów wykonujących zadania w misjach pokojowych na świecie. Przebywający w Słupsku eksperci ONZ z Nowego Jorku bardzo dobrze ocenili stopień przygotowania jednostki do wyjazdu. W skład bałkańskiego kontyngentu wchodzą m.in. antyterroryści, policjanci z oddziałów prewencji, lekarz, psycholog a także specjaliści do spraw informatyki, łączności i transportu. Rozkaz Komendanta Głównego Policji odczytuje podinsp. Marek Górnicki:Ostatnie ćwiczenia sprawności bojowej.W Kosowskiej Mitrovicy jednym z głównych źródeł konfliktów są zatargi etniczne pomiędzy Serbami i Albańczykami. Kolejnym punktem zapalnym może być przyszły status Kosowa określony przez Unię Europejską. Na obcym terenie, w warunkach ciągłego zagrożenia, służba polskich policjantów jest szczególnie trudna. Wyjeżdżający funkcjonariusze podkreślają jednak, że jest to dla nich honor i zaszczyt służyć poza ojczyzną w mundurze z emblematem „Polska Jednostka Specjalna Policji”.

12. rotacja JSP może być już ostatnim kontyngentem. UE nie podjęła jeszcze decyzji co do sposobu dalszego zapewniania porządku i bezpieczeństwa mieszkańców Kosowa. Policjantów żegna komendant Szkoły Policji w Słupsku, insp. Stanisław Bukowski:Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.