Facebook Google+ Twitter

Polscy prokuratorzy zadadzą pytania kontrolerom z wieży w Smoleńsku

Polscy śledczy wezmą "aktywny udział" w przesłuchaniach świadków katastrofy smoleńskiej, w tym kontrolerów z wieży na lotnisku Siewiernyj.

 / Fot. Serge Serebro, Vitebsk Popular,CC;http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Tu-154-crash-in-smolensk-20100410-08.jpg&filetimestamp=20100422120726Polscy prokuratorzy, po zapoznaniu się z materiałem dowodowym z dochodzenia smoleńskiego wezmą "aktywny udział" w przesłuchaniach. Do Moskwy zostały już wysłane pytania polskiej strony, bo tego wymaga rosyjski kodeks postępowania karnego. Wymaga on także, by przesłuchanie prowadzone było przez rosyjskich śledczych. Tymczasem konwencja strasburska o pomocy prawnej gwarantuje polskiej stronie aktywne uczestnictwo, czyli zadawanie pytań wcześniej przekazanych i dopytywanie w innych kwestiach. Czy Rosjanie faktycznie na to zezwolą okaże się w praktyce.

Korespondent RMF FM Przemysław Marzec, próbował skontaktować się z Komitetem Śledczym, by dopytać o szczegóły tego przesłuchania, ale - jak czytamy na stronie RMF FM niewiele się dowiedział, bo pytania należy wysłać pocztą i co najmniej dwa tygodnie czekać na odpowiedź.


"Jeżeli chodzi o przesłuchania, w ramach międzynarodowej pomocy, to mogą zacząć się one nawet jutro, ale przesłuchiwać będzie rosyjska strona" - przytacza wypowiedź prokuratora generalnego Jurija Czajka RMF FM. Oznacza to, że polski prokurator będzie mógł być jedynie świadkiem przesłuchania.

Polskim prokuratorom towarzyszyć będą tłumacze z ambasady.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.