Facebook Google+ Twitter

Polscy ratownicy dotarli do Port-au-Prince

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-17 16:13

Polscy ratownicy dotarli do zniszczonej przez trzęsienie ziemi stolicy Haiti, Port- au Prince. Rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak powiedział, że ekipa ratowników znajduje się już w centrum miasta. Obecnie otrzymują konkretne zadania w ośrodku koordynującym akcję.

Samolot Polaków nie został w sobotę przyjęty na lotnisku w stolicy Haiti i musieli wylądować w Dominikanie.

Jak podkreślił rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak, droga z Santo Domingo na Dominikanie do haitańskiego Port-au Prince była utrudniona ze względu na uszkodzoną infrastrukturę drogową.

Podróż z Dominikany była utrudniona ponieważ jedyna droga łącząca Port-au Prince z Dominikaną jest zniszczona przez trzęsienie ziemi. Istnieje zagrożenie wystąpienia osunięć ziemi, które mogły zagrażać kolumnie transportującej polskich ratowników. Na drodze tej panuje również duży ruch. W podobnej sytuacji jest również kilka innych grup ratowniczych.
Paweł Frątczak dodał, że Państwowa Straż Pożarna utrzymuje stałą łączność z instytucją unijną, monitorującą akcję ratowniczą na Haiti.

Stracili dwa dni
Ratownicy mają teraz mniej czasu na działanie, ponieważ grupa była samowystarczalna na siedem dni, z których dwa już straciła.

Ratownicy z kilkunastu krajów świata wciąż poszukują ludzi uwięzionych pod gruzami w Port-au-Prince. Nadzieja na odnalezienie żywych jest jednak coraz mniejsza. W ciągu pierwszych trzech dni od trzęsienia ziemi ratownikom i mieszkańcom Port-au-Prince udało się wydobyć spod gruzów dziesiątki osób. Teraz jednak szanse na odnalezienie żywych są już znikome. W stolicy Haiti panują 30 stopniowe upały a zniszczenia są tak duże, że prawdopodobieństwo natrafienia na miejsce, w którym pod gruzami znajduje się ktoś żywy, są minimalne.

W centrum Port-au-Prince dziesiątki tysięcy ludzi koczuje na placach i ulicach. Tu nikt nie mówi o poszukiwaniu żywych pod gruzami. Najważniejsze jest by usunąć zwłoki. Władze Haiti wydobyły dotychczas 20 tysięcy ciał. Tysiące zabitych pochowali sami mieszkańcy miasta.
Szacunki liczby ofiar trzęsienia ziemi różnią się znacznie. Panamerykańska Organizacja Zdrowia podaje przedział od 50 do 100 tysięcy. Rząd Haiti obawia się, że może być ich znacznie więcej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.