Facebook Google+ Twitter

Polscy ratownicy medyczni gotowi nieść pomoc na Ukrainie

Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), której ratownicy medyczni nieśli pomoc na kijowskim Majdanie, postawiła w niedzielę w stan gotowości swój zespół medyczny.

Ratownicy medyczni PCPM na Majdanie / Fot. PCPMZespół ratowników medycznych PCPM jest zdolny do podjęcia działań poza granicami Polski w 24 godziny i obecnie przygotowuje się do kolejnego wyjazdu na Ukrainę.

Wczorajsze starcia w Charkowie, w których ciężko rannych zostało ponad 60 osób i mogło być nawet kilka ofiar śmiertelnych, jak również coraz bardziej napięta sytuacja na Krymie powoduje, że zdecydowaliśmy się postawić w stan gotowości zespół ratowników medycznych PCPM – powiedział Wojciech Wilk, prezes Fundacji. Ostatnio zespół nasz niósł pomoc na kijowskim Majdanie, gdzie prowadzony był punkt pierwszej pomocy medycznej i jeżeli sytuacja będzie tego wymagać jesteśmy gotowi kontynuować pomoc medyczną na obszarze Ukrainy – dodaje.

Zespół medyczny PCPM jest grupą doświadczonych ratowników medycznych i lekarzy, gotowych do ruszenia z pomocą w przeciągu 24 godzin. Został on stworzony z myślą o niesieniu pomocy ofiarom klęsk żywiołowych takich jak trzęsienia ziemi lub huragany. Nie możemy być jednak obojętni na wydarzenia na Ukrainie. Podczas walk w Kijowie liczba rannych przekraczała zdolność tamtejszych służb medycznych. Na kijowskim Majdanie zostaliśmy poproszeni o otwarcie i prowadzenie polskiego punktu ratownictwa medycznego. W tej chwili jesteśmy gotowi nieść dalej pomoc na Ukrainie, działając jeżeli to będzie potrzebne poza Kijowem – zaznacza Michał Wieczorek, szef zespołu PCPM.

Fundacja PCPM zwróciła się z ponownym apelem do firm z prośbą o przekazywanie środków opatrunkowych i innych materiałów medycznych potrzebnych do udzielenia pomocy osobom rannym. Poszukujemy też środków transportu pozwalających na szybkie przemieszczanie się po ogromnym terytorium Ukrainy i wsparcie ewakuacji rannych do miejscowych szpitali – dodaje Wieczorek.

Zespół medyczny PCPM składa się z ponad 50 ratowników medycznych i lekarzy, z których wielu ma doświadczenie w pracy w krajach Afryki i Azji. Spośród tej grupy na Ukrainę zostanie wysłanych do 10 ratowników medycznych.POLSKIE CENTRUM POMOCY MIĘDZYNARODOWEJ (PCPM)
PCPM jest organizacją pożytku publicznego (KRS: 0000259298), udzielającą pomocy humanitarnej i rozwojowej na świecie oraz pomagającą ludziom dotkniętym skutkami kryzysów humanitarnych - zarówno konfliktów zbrojnych, jak i klęsk żywiołowych. Fundacja została powołana, by łagodzić następstwa kryzysów humanitarnych oraz umożliwiać ich ofiarom otrzymywanie pomocy z Polski. Realizuje projekty z zakresu pomocy uchodźcom, edukacji i szkoleń dla młodzieży, wzmacniania potencjału kobiet i rozwijania ich przedsiębiorczości, rozwoju obszarów wiejskich, pomocy medycznej, w tym elektryfikacji ośrodków medycznych, zarządzania kryzysowego i wzmacniania potencjału samorządów i jednostek ratowniczych. W roku 2014 PCPM prowadzi działania w Libanie, Etiopii, Gruzji, Tadżykistanie, Autonomii Palestyńskiej oraz na Ukrainie. Aktywność PCPM w kraju skupia się na edukacji humanitarnej i rozwojowej oraz informowaniu o sytuacji humanitarnej w krajach dotkniętych wojnami domowymi oraz klęskami żywiołowymi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.