172307 miejsce

Polscy siatkarze nie składają broni. Włosi rozbici!

Mimo wczorajszej porażki z Hiszpanią nasi reprezentanci pokazali, że ciągle liczą się w walce o awans do Igrzysk Olimpijskich. Polacy we wspaniałym stylu pokonali ekipę Włoch 3:0!

Raul Lozano i reprezentanci Polski (Zagumny, Świderski, Winiarski i Gacek) podczas meczu z USA w 2007 roku. / Fot. PAPW dzisiejszym meczu mogliśmy zaobserwować dwie zmiany w naszej ekipie, w porównaniu z zestawieniem w jakim Polacy rozpoczęli turniej w Izmirze. Od początku spotkania w pierwszej szóstce grał Sebastian Świderski i Marcin Możdżonek, którzy zmienili Krzysztofa Gierczyńskiego i Wojciecha Grzyba.

Pierwszy set od zepsutej zagrywki rozpoczął Dawid Murek. Potem jednak zablokowany zostaje Alberto Cisolla, a Hristo Zlatanov przekracza środkową linię boiska, prowadzimy 6:3. Włosi szybko doprowadzają do wyrównania, a na pierwszej przerwie technicznej przegrywamy jednym punktem. Po tej przerwie zdobywamy trzy "oczka" z rzędu i wychodzimy na prowadzenie. Polacy grają bardzo skutecznie, a po pięknym ataku Murka po skosie jest 16:14. Dobrze gramy w obronie. Wyróżnić można naszego libero, powiększamy przewagę do czterech punktów, której nie oddajemy do końca. Partia kończy się skutecznym blokiem na Zlatanovie.

Początek drugiego seta przebiega pod dyktando Włochów, którzy szybko doprowadzają do stanu 8:5. Po przerwie technicznej ciągle obserwujemy niemoc Polaków, którą wykorzystują nasi rywale i powiększają przewagę do pięciu punktów. Przy stanie 11:14 Raul Lozano przeprowadza klasyczną podwójną zmianę: Łukasz Żygadło i Bartek Kurek za "Gumę" i "Gruchę". Po drugiej przerwie technicznej Sebastiana Świderskiego zmienia Krzysiek Gierczyński. Żeby poprawić ustawienie, Lozano wysyła na boisko z powrotem Zagumnego i Gruszkę. Stopniowo zmniejszamy stratę do Włochów i przy stanie 18:19 zdenerwowany trener naszych rywali prosi o czas. Dobrze do gry wprowadził się "Gierek", a po bloku Gruszki i Plińskiego prowadzimy 21:20. Tą partię oba zespoły grają na przewagi, ale więcej zimnej krwi zachowują nasi siatkarze i po kolejnym bloku Gruszki, tym razem wspólnie z Możdżonkiem, wygrywamy do 24.

Pierwsze fragmenty trzeciej odsłony bardzo wyrównane, przy lekkim wskazaniu na naszych reprezentantów, którzy prowadzą 8:7. Można powiedzieć, że Polscy siatkarze cieszą się grą, a Włosi popełniają coraz więcej niewymuszonych błędów i jest 12:9 dla nas. Powiększamy przewagę do czterech punktów po efektownym pojedynczym bloku Dawida Murka na Alberto Cisolli. Po szczęśliwym asie serwisowym "Mordy" prowadzimy już 19:13. Nasi zawodnicy w końcówce seta trochę się rozluźnili co jest całkowicie zrozumiałe przy tak wysokim prowadzeniu. Jednak nie pozostawili Włochom złudzeń kto jest lepszy, wygrywając do 21, a całe spotkanie 3:0!

Ten mecz był całkowicie inny niż potyczka z Hiszpanami. Polska reprezentacja zagrała dobrze w każdym elemencie i nie popełniała niepotrzebnych błędów. Najlepszy w naszej ekipie według mnie był ponownie Dawid Murek. Dużo lepiej niż wczoraj zagrał Paweł Zagumny i Piotr Gruszka, a klasą samą dla siebie był Krzysiek Ignaczak. "Igła" pokazuje dlaczego to on pojechał na ten turniej, a nie Piotr Gacek. Przed naszą kadrą pozostał ostatni mecz grupowy z bardzo "niewygodną" drużyną Holandii. Aby zapewnić sobie awans do półfinału powinniśmy wygrać to spotkanie, wtedy będziemy mogli spokojnie przygotowywać się do najważniejszych starć w tym turnieju.

Polska - Włochy 3:0
(25:20, 26:24, 25:21)

Składy:
Polska: Zagumny, Pliński, Możdżonek, Świderski, Murek, Gruszka, Ignaczak (libero) oraz Wika, Gierczyński, Żygadło i Kurek
Włochy: Coscione, Bavolenta, Mastrangelo, Cernic, Zlatanov, Cisolla, Mania (libero) oraz Savani i Simeonov