Facebook Google+ Twitter

Polscy studenci pracują, zamiast się uczyć?

Polscy studenci należą do najbardziej zajętych w Europie. Najwięcej czasu poświęcają na pracę zarobkową, na drugim miejscu stawiając zdobywanie wiedzy.

 / Fot. Zelman Menashi/Creative Commons Attribution 2.0 GenericRzeczpospolita dotarła do roboczej wersji raportu z projektu Eurostudent. To międzynarodowe badanie sytuacji studentów w Europie. W Polsce zostało przeprowadzone po raz pierwszy.

Z raportu wynika, że studenci w Polsce mają znacznie mniej wolnego czasu niż ich rówieśnicy z innych państw europejskich. Więcej obowiązków, niż Polacy, mają jedynie młodzi Portugalczycy. Na poziomie licencjackim studenci poświęcają na naukę i pracę w sumie 51 godzin, na poziomie magisterskim - 53 godziny. Ten wynik nie odbiega wiele od średniej europejskiej, zdecydowanie inaczej wyglądają jednak w różnych krajach proporcje między czasem przeznaczanym na naukę i na pracę. Studenci pierwszego stopnia pracują 19 godzin tygodniowo, podczas studiów magisterskich już o 6 godzin więcej. Znacznie mniej zajmuje im samodzielna nauka: odpowiednio 11 i 10 godzin. O czym to świadczy?

– Niepewna sytuacja na rynku pracy powoduje, że studenci uważają, że już na studiach muszą podejmować zatrudnienie, by móc potem pracować. Zdarza się, że przepraszają, iż nie mogą przyjść na seminarium magisterskie, bo będą w pracy – mówi "Rzeczpospolitej" prof. Barbara Kożusznik, prorektor Uniwersytetu Śląskiego. Nie bez znaczenia są też koszty studiowania. Stypendia socjalne dostępne są wyłącznie dla osób deklarujących bardzo niskie dochody. Studenci, w których rodzinach dochód na osobę przekracza 600 zł, nie mogą liczyć na pomoc materialną. To dlatego zamiast darmowych staży i praktyk w prestiżowych firmach wybierają prace niezgodne ze zdobywanym wykształceniem, ale przynoszące dochód. Sami studenci nie ukrywają też, że nie wszystkie kierunki wymagają dużego zaangażowania i solidnej nauki.

Z cytowanych przez "Rzeczpospolitą" danych nie wynika jednak, czy badaniem objęte zostały jedynie osoby studiujące stacjonarnie, czy także studenci zaoczni. Bez tej informacji trudno ocenić wyniki raportu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

ela
  • ela
  • 15.06.2011 15:49

Jak świat światem studenci dorabiali i wcale nie z biedy ale żeby mieć na rozrywki i wakacje. Jeśli badanie jest niepełne po co to publikować.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Problem konieczności zarobkowej w trakcie studiowania dotyczy nie tylko studentów polskich! Pamiętam jak mnie na Universytecie Hamburskim w latach 70-tych nagle obcięto wszystkie fundusze z puli Otto Benecke Stiftung tylko dlatego, ponieważ określiłem się na nowo Polakiem! A wielu "hamburskich solidarnościowców" z kolei miało mi za wielki grzech, że odwiedzałem rodzinę na Wybrzeżu polskim!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety to prawda,niektórzy pracują i studiują eksternistycznie lub zaocznie , i jakiś % swojej wypłaty przeznaczają na ową naukę .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.