Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2612 miejsce

Polscy Tatarzy

29 maja 2010 roku w Gdańsku, z okazji tatarskiego święta Sabantui, odbyła się III Konferencja Tatarów Krajów Nadbałtyckich.

Stół prezydialny. Od lewej Siergiej Sklarow, Dżirdżes Szahuniewicz, Selim Chazbijewicz i Bułat R.Rakhimzyanow. / Fot. Stefania Najsarek.Polska w czasach II RP była państwem wielonarodowym. Narodowość polską deklarowało 69,2 proc. obywateli, a pozostałe 30,8 proc. stanowiły mniejszości narodowe, z których najliczniejszą była ukraińska. Jedną z najmniej licznych byli Tatarzy. Po II wojnie światowej, na skutek przesunięcia granic oraz rugowania polskiej ludności z ziem wschodnich, Polska stała się w zasadzie państwem jednolitym narodowościowo. Mniejszości zasymilowały się, zachowując jednakże tradycje kulturowe.

Taką interesującą grupą mniejszościową są polscy Tatarzy. Z ich to inicjatywyUczestnicy Konferencji; w głębi dr Dżemila Smajkiewicz Murman, w zielonej koszuli Adam Murman. / Fot. Stefania Najsarek. narodziła się myśl, aby rozproszonych po krajach będących po wojnie w strefie wpływów ZSRR Tatarów integrować. Projekt ten zmaterializował się w postaci organizowania corocznych spotkań pod nazwą Konferencja Tatarów Krajów Nadbałtyckich. 29 maja 2010 roku w Rosyjskim Centrum Kultury i Nauki w Gdańsku, miała miejsce III Konferencja. Ta miała szczególny charakter, bowiem związana była z przypadającym 22 czerwca tatarskim świętem Sabantui, czyli świętem pługa, które zabawą, wieńczy zakończenie prac polowych.

W Konferencji uczestniczyły delegacje nie tylko z Polski; jednak z powodu perturbacji wizowych, zabrakło delegacji z Kaliningradu. Od lewej Siergiej Puczkow, Rusłan Jesin. / Fot. Stefania Najsarek.Wśród zaproszonych obecni byli: konsul generalny Rosji Siergiej Puczkow, konsul generalny Białorusi Rusłan Jesin, dyrektor Rosyjskiego Centrum Kultury i Nauki w Gdańsku Siergiej Sklarow, przedstawiciel Instytutu Historii Akademii Nauk Republiki Tatarstanu Bułat R. Rakhimzyanow, tancerka z Baszkirii Giuzel Mamina, przewodniczący Towarzystwa Społeczno Kulturalnego Żydów w Polsce O/Gdańsk Jakub Szadaj i inni goście.

Konferencję otworzył prezes Narodowego Centrum Kultury Tatarów RP im. Leona Nakrycie głowy mężczyzny - krymka. / Fot. Stefania Najsarek.Mirzy Kryczyńskiego Jerzy Dżirdżes Szahuniewicz. W związku z niedawną tragedią pod Smoleńskiem, poprosił zebranych o uczczenie pamięci ofiar katastrofy minutą ciszy.
Ramil Mindijar wykonujący tatarski hymn. / Fot. Stefania Najsarek.Podkreśleniem doniosłości i powagi spotkania, było wykonanie przez zasłużonego artystę Tatarstanu Ramila Mindijara hymnu Tatarów.

W dalszej części spotkania, prezes NCKT w RP w podziękowaniu za pomoc i życzliwą współpracę ze środowiskiem Tatarów polskich, Medalem Chana Dżelal Ed-Dina uhonorował Siergieja Puczkowa, Rusłana Jesina, Siergieja Sklarowa oraz Giuzel Maminę. Pierwszą część Konferencji pięknymi pieśniami w języku tatarskim i rosyjskim zakończył artysta Ramil Mindijar.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (22):

Sortuj komentarze:

Bardzo ciekawa relacja, zaprzeczająca stereotypom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Beato, mam nadzieję, że nie będziemy polskich Tatarów traktować w kategoriach modnej egzotyki. Owszem, to wyznawcy islamu, ale jednocześnie odpowiedzialni obywatele i prawdziwi patrioci, o czym świadczy ich historia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niedaleko, niedawno tydzień byłem w Supraślu, a nadto działkę mam na Podlasiu, a Ugla prowadził mnie przez gleboznawstwo.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.06.2010 19:11

Pani Stefanio, pieknie napisane:) 5* Robercie, czy na Podlasie jeste daleko, daleko... - http://www.szlaktatarski.pl/tatarzy-na-podlasiu

Komentarz został ukrytyrozwiń

A mnie Tatarzy zawsze kojarzyli się z Krynkami, Kruszynianami, Uglą i Polską. Islam, gdzieś daleko, daleko ... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jacku, Tatarzy są obywatelami państwa polskiego, mają prawo kultywować
tradycje przodków; nie wątpię, że się z tym zgodzisz. :)
Katolicki nacjonalizm - jak piszesz - zepchnął ich kulturę
do zamkniętego kręgu własnego środowiska.
Przed trzema laty odważyli się zaistnieć w formie zorganizowanej.
Pomóżmy tej mniejszości oddychać pełna piersią!
I nie wstydź się, walcz z kołtuństwem :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.06.2010 18:23

Wiesz, Steniu... Nie potrafię się zgodzić z, przyjętą na co dzień, klasyfikacja ludzi według pochodzenia, wyznania, czy cholera wie, czego jeszcze...

Nie chce, byś mnie źle zrozumiała. Napisałaś świetny artykuł. Dla mnie jedynym problemem jest fakt, ze ten artykuł był konieczny. Tatarzy obchodzą swoje święta, Polacy swoje, Żydzi swoje, itd. - to wszystko powinno być normalne i niewarte wzmianki.

Nie pozwala na to nasz katolicki nacjonalizm, który neguje wszystko, co obce.

I to powoduje, ze czasami się wstydzę...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję Steniu - w imieniu polskich Tatarów, z których wywodziła się moja babcia:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście Jacku, nacja, kolor skóry, czy wyznanie dla mnie też nie mają znczenia.
Jak już nie raz pisałam, w człowieku ważny jest dla mnie Człowiek!
A to, że w żadnym wpisie nie wyczułam agresji wobec Tatarów i mnie o nich piszącej,
uznałam, że nie budzimy niechęci; może na wyrost napisałam sympatii.
No, wyjaśniłeś; przyjmuję :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.06.2010 16:51

Nie odnoszę się z sympatia do Tatarów... :) Odnoszę się z sympatia do ludzi, póki się nie przekonam , ze nie są tej sympatii warci. Pochodzenie etniczne jest mi całkowicie obojętne, podobnie jak kolor skory...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.