Facebook Google+ Twitter

Polscy uczeni nie chcą wyjeżdżać za granicę

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-04 07:43

Polscy uczeni nie chcą wyjeżdżać na zagraniczne staże - podaje dziennik "Polska". Z rządowego programu "Wsparcie międzynarodowej mobilności naukowców" w ubiegłym roku wyjechało jedynie 13 osób, mimo że rząd zarezerwował na ten cel 6 milionów złotych.

Według profesora Jerzego Woźnickiego, szefa Fundacji Rektorów Polskich, niechęć polskich uczonych do dłuższych zagranicznych wyjazdów wynika z uwarunkowań kulturowych. Nadal mają ograniczone kompetencje językowe, obawiają się zetknięcia nie tylko z międzynarodowym zespołem badaczy, ale też z codziennością w obcym kraju - zaznacza profesor Woźnicki.

Ponadto uczeni obawiają się, że po dwuletnim pobycie za granicą, nie będą mieli do czego wracać, bo ich etaty zajmie ktoś inny.

Dziennik "Polska" podaje ponadto, że wracający do kraju bywają dyskryminowani przez lokalny uczelniany układ. Przełożeni obawiają się, że utracą stanowisko, bo naukowiec wracający ze stażu przywozi wysokie kwalifikacje i międzynarodowe kontakty.

Zdaniem wiceprezesa Fundacji na rzecz Nauki Polskiej Tomasza Perkowskiego, zagraniczny staż powinien być ważnym punktem naukowego CV, a doświadczenie w międzynarodowych projektach powinno być warunkiem naukowego awansu.

Najwięcej stypendiów dla naukowców rozdają Wielka Brytania, Niemcy i Francja. Przeciętna długość stypendium po doktoracie wyniosi w Europie dwa lata.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.