Facebook Google+ Twitter

Polscy uczeni zbadają mumie egipskie. Będą szukać śladów nowotworów

Polscy uczeni zbadają mumie egipskie. Będą poszukiwać śladów występowania chorób nowotworowych. W ramach inicjatywy Warsaw Mummy Project przebadane zostaną nie tylko zmumifikowane szczątki ludzkie, ale także mumie kota, krokodyla i barana.

 / Fot. Grzegorz Jakubowski/Polska Press- Współczesna nauka pozwala nam badać starożytnych Egipcjan nie tylko dla zaspokojenia ciekawości, wyjaśniania zagadek przeszłości, ale i dla wymiernych korzyści, które płyną z badań nad nękającymi nas współcześnie chorobami - stwierdziła Marzena Ożarek-Szilke, bioarcheolog pracująca w ramach Warsaw Mummy Project. Inicjatywa, w którą jest zaangażowana, zakłada przeanalizowanie mumii egipskich m.in. pod kątem chorób nowotworowych.

Jak przyznaje bioarcheolog, do tej pory na świecie przeprowadzono tylko kilka interdyscyplinarnych badań nad mumiami. - Nasze przedsięwzięcie zakłada jednak użycie nie tylko znanych i stosowanych przez inne zespoły metod. Chcemy także opracować nowe techniki i analizy medyczne, niestosowane dotąd podczas badań mumii – powiedziała Ożarek-Szilke.
Badacze przeanalizują 42 eksponaty, w tym mumie ludzkie i zwierzęce oraz ich fragmenty (dłonie, głowy, stopy), które są depozytami m.in. Uniwersytetu Warszawskiego przekazanymi Muzeum Narodowemu w Warszawie oraz depozytem Muzeum Etnograficznego (dłoń) i Luwru (kot, krokodyl oraz baran).

Na wstępie naukowcy sprawdzą, czy mumie są autentyczne i jak jest ich zawartość. Podczas pierwszego etapu badań wykorzystane zostaną tomograf komputerowy oraz najnowocześniejszy aparat cyfrowy do badań rentgenowskich. Dzięki temu badacze dowiedzą się, jakie są wiek oraz płeć mumii i odkryją ślady chorób, które występowały w starożytności, np. zakaźnych coraz naczyniowych.

- Pozyskanie wiedzy o rodzajach występujących w starożytności nowotworów, organach, które atakowały, oraz stadiach rozwoju chorób może znacząco przyczynić się do udoskonalenia dzisiejszych metod profilaktyki i walki z rakiem - stwierdził Andrzej Radkowski, dyrektor medyczny Affidea Polska, która jest partnerem medycznym pierwszego etapu badań w ramach Warsaw Mummy Project.

Podczas drugiego etapu naukowcy pobiorą za pomocą endoskopu niewielkie próbki mumii i oddadzą je do analizy laboratoryjnej, w tym genetycznej, w której zostanie wykorzystane DNA eksponatów. - Obecnie badania zabytków stanowią jedną z najbardziej zaawansowanych dziedzin nauki, pozwalającą na bezpieczne analizowanie obiektów, bez uszczerbku dla ich stanu zachowania, a my zobowiązani jesteśmy do szczególnej troski o wysokie standardy w obszarze prac badawczych posiadanych dzieł - powiedziała Dorota Ignatowicz-Woźniakowska, główny konserwator Muzeum Narodowego w Warszawie.
Projekt jest realizowany przez polskich archeologów i bioarcheologów: Marzenę Ożarek-Szilke, Kamilę Braulińską oraz Wojciecha Ejsmonda z Uniwersytetu Warszawskiego w ścisłej współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie.

Magdalena Nałęcz (aip)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.