Facebook Google+ Twitter

Polscy uczniowie porozmawiają z astronautami ze stacji kosmicznej

31 grudnia o godz. 15, krótkofalowcy z Gdańska nawiążą łączność z astronautami, przebywającymi w przelatującej w tym czasie nad Polską Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

ISS / Fot. NASAPrzeprowadzenie łączności będzie możliwe dzięki współpracy Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, portalu kosmonauta.net oraz społeczności krótkofalowców z Trójmiasta, zrzeszonych przy Pomorskim Oddziale Polskiego Związku Krótkofalowców i Morskiego Klub Łączności "Szkuner" SP2ZIE Akademii Morskiej.

"Do udziału w projekcie zaproszeni zostali uczniowie szkół ponadpodstawowych, wyłonieni w konkursie na pytanie, które będą mogli zadać astronautom osobiście, podczas łączności radiowej z ISS" - powiedział Krystian Górski, koordynator łączności ARISS-Heweliusz.

Jak czytamy na http://www.arisspolska.info/, łączność z orbitalną stacją kosmiczną to eksperyment edukacyjny, polegający na krótkiej, radiowej telekonferencji, która odbywa się ramach programu ARISS (http://www.ariss-eu.org/). Jest to międzynarodowy program edukacyjny, który powstał przy współpracy krótkofalowców z państwami uczestniczącymi w programie budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) oraz agencji kosmicznych - amerykańskiej NASA, rosyjskiej RKA, europejskiej ESA, japońskiej JAXA i kanadyjskiej CSA. Program ten jest adresowany do ambitnej młodzieży szkolnej i akademickiej, a jego cel to popularyzacja astronautyki, historii podboju kosmosu, pobudzanie i rozwijanie zainteresowań naukami ścisłymi, przede wszystkim nowoczesnymi technologiami, przemysłem kosmicznym oraz łącznością radiową, w tym krótkofalarstwem.

Na pokładzie ISS znajduje się amatorska radiostacja, zaś łączność przeprowadza się przy wykorzystaniu częstotliwości przysługujących
krótkofalowcom. Przebieg dzisiejszej konferencji z orbitą będzie słyszalny w całej Europie na częstotliwości 145.800 MHz.

Dodatkowo, rozmowa będzie retransmitowana przez: przekaźniki krótkofalarskiej Sprzęt do nawiązania łączności z ISS / Fot. ARISS sieci EchoLink, lokalne analogowe przemienniki krótkofalarskie oraz przez najnowszy przemiennik klubu SP2ZIE - przemiennik systemu DSTAR (najnowocześniejszego i najbardziej zaawansowanego systemu łączności cyfrowej radioamatorów).

Wśród listy pytań, przygotowanej na potrzeby sylwestrowej telekonferencji, zalazły się między innymi pytania o skutki długotrwałego przebywania w kosmosie, o możliwości obserwacji zorzy polarnej z orbity, czy też o odczucia, jakie towarzyszyły astronautom podczas startu z Ziemi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.