Facebook Google+ Twitter

Polscy zawodnicy pojadą do Abu Dhabi

W rozegranych 12 lutego w Warszawie eliminacjach do turnieju World Professional Jiu-Jitsu Championship spotkało się ponad 150 zawodników z Polski, Europy, a nawet z Brazylii. Siedmioro polskich zwycięzców wystartuje w kwietniu w Abu Dhabi.

Zawodnicy BJJ na macie. Hala "Koło", 12 lutego 2011r. / Fot. Daniel SzymańskiMistrzostwa rozgrywane są w brazylijskim jiu-jitsu (BJJ), dyscyplinie pochodzącej, jak łatwo się domyślić, z Brazylii. Historia tej sztuki walki zaczyna się w 1914 roku wraz przyjazdem do Brazylii
mistrza judo, Mitsuyo Maedy. W ramach wdzięczności za otrzymaną pomoc, Japończyk zdecydował przekazać część swych umiejętności synowi polityka Gastão Gracie. Siedemnastoletni Carlos szybko przyswoił sobie nauki i wprowadził w jej tajniki czterech braci. Bracia Gracie rozwijając nauki Maedy wykształcili własny styl oparty głównie o walkę w parterze, a także umiejętność stosowania rozmaitych dźwigni i duszeń. Międzynarodową popularność BJJ zyskało w latach 90-tych za sprawą zwycięstw Royce'a Gracie w pierwszych edycjach turnieju UFC.

Również w tamtym czasie brazylijskim jiu-jitsu zainteresował się następca tronu Abu Dhabi, szejk Mohammed bin Zayed Al Nahyan. W ciągu kolejnych lat wniósł on znaczny wkład w rozwój BJJ na świecie, organizując m.in. prestiżowe turnieje ADCC. Jedną z najnowszych imprez, którym patronuje są zawody World Professional Jiu-Jitsu Championship, w których suma nagród pieniężnych sięga 272 tys. dolarów. Najlepsi zawodnicy z turniejów eliminacyjnych mogą liczyć na bilety na przelot na kwietniowy finał i pokrycie kosztów 10-dniowego zakwaterowania w Abu Dhabi.

Turnieje eliminacyjne rozgrywają się na całym świecie od października 2010 r. Europejskie kwalifikacje odbyły się 15 stycznia w Lizbonie, 12 lutego w Warszawie, odbędą się też 26 marca w Londynie. Polska była więc centrum eliminacji dla Europy Środkowo-Wschodniej. Zawody rozegrano w budynku Hali Sportowej „Koło” przy Obozowej 60. Stawiło się ponad 150 uczestników (w tym 14 kobiet), w większości Polaków. Jedynie dywizję czarnych i brązowych pasów zdominowały nazwiska Brazylijczyków.

Nagrody pieniężne otrzymali zwycięzcy kategorii open dywizji brązowych i czarnych pasów: Rafael Lovato - 4 tys. dol., Jose Fereira – 1 tys. dol. Zwycięzcy poszczególnych kategorii wagowych tej samej dywizji zdobyli bilety lotnicze i miejsca w hotelu w Abu Dhabi na czas trwania finałowego turnieju. Takie same nagrody przyznano zwycięzcom dwóch kategorii open -74kg i +74kg w dywizjach niebieskich i purpurowych pasów, oraz kobietom w kategoriach -63kg i +63 kg. Wśród zwycięzców znalazło się siedmioro Polaków: Tomasz Mączka, Wojciech Raś, Filip Markiewicz, Anna Wilanowska, Maria Małyjasiak, Karolina Zawodnik oraz Irena Preiss, i oni właśnie polecą reprezentować nasz kraj w Abu Dhabi.

Walki turniejowe znaleźć można na YouTube:

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: Abu Dhabi BJJ


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.