Facebook Google+ Twitter

Polscy żołnierze wracają z Iraku z „bagażem”

Polonijny portal w Wielkiej Brytanii Goniec.com podaje ciekawe informacje związane z zakończeniem obecności w Iraku polskiej misji wojskowej. 600 żołnierzy wraca do Polski w trzech turach. Wrócą z kłopotliwym "bagażem".

Brytyjski żołnierz uzbrojony w karabin L85 / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:British_soldier_with_L85.jpgPolscy podatnicy wydali na utrzymanie swych sił wojskowych w Iraku ponad 800 milionów złotych. Do końca października w Iraku pozostanie jedynie 20 polskich wojskowych, których zadaniem będzie przekazanie Irakijczykom pozostałej po nas administracji. Drobne rzeczy wróciły już do kraju samolotami. Pozostały jeszcze tysiące ton sprzętu wojskowego, który pojedzie najpierw do Kuwejtu. Stamtąd barki popłyną do Polski.

W czasie trwania misji Polacy wyszkolili 20 tysięcy żołnierzy irackich i 6,5 tysiąca policjantów. Wojna w Iraku zabrała życie 22 naszych żołnierzy, 4171 amerykańskich marines i dziesiątki tysięcy wojskowych irackiej armii sojuszniczej.

Obrazu masakry dopełniają kolejne dziesiątki tysięcy ofiar zamachów terrorystycznych, poległych bojowników ugrupowań partyzanckich i terrorystycznych. W wyniku tej wojny Irak zrujnowany został ekonomicznie i pogrążył się w politycznym chaosie. O wpływy w rejonach toczą mordercze walki klany sunnitów i szyitów, popieranych przez Amerykanów. Dziwić może takie stanowisko strategiczne strony amerykańskiej, gdyż szyici sympatyzują z Iranem, więc oddanie im władzy w Iraku może w przyszłości umocnić fundamentalizm islamski w tym kraju. O co więc chodzi? Kto i jaką kartę znów zaczął rozgrywać? Na te pytania odpowie zapewne niedaleka przyszłość...

Polacy wreszcie wycofują swoje siły z tej wojny, która nadal trwa i oby nie stała się zalążkiem nowego konfliktu. Oficjalnie powodem tej agresji, w której niechlubnie wzięliśmy udział, były dane wywiadów: amerykańskiego i brytyjskiego jakoby Saddam Husajn dysponował bronią masowego rażenia. Mimo że międzynarodowe kontrole nie potwierdziły tych rewelacji, George Bush podjął decyzję o ataku na to suwerenne państwo. Czy poniesie konsekwencje za popełnioną zbrodnię ludobójstwa i zniszczenie tego kraju? Za mniejsze zbrodnie przywódcy państw i narodów stawiani byli przed haskim trybunałem.

Wiadomo, że ukrytym celem ataku było przejęcie irackich instalacji naftowych, które miały koalicjantom przynosić krociowe zyski. Instalacje te nadal nie są bezpieczne, więc i spodziewanych zysków nie ma. Polska dostała do tej pory kontrakty na około pół miliarda dolarów, z których żaden nie dotyczy wydobycia ropy, a głównie jedynie dostaw broni.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

No tak "murzyn zrobił swoje" i teraz kłopot, co z nim zrobić?!
Przygnębiające, smutne i zawstydzające. +)

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawe sprawy, tylko dlaczego dowiadujemy się o nich z publikacji zagranicznych?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Bogusławie, proszę nie przesadzać.
Ja nie widzę na W24 zmasowanego ataku na Pańską osobę. Dobrze napisany, ciekawy art na pewno będzie doceniony.
pozdr.
A.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) podziwam - nie boi się pan?

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Choćby za to zdanie:

"Zapłacić i niech sobie radzą sami. Problem z głowy i sumienie czyste, a przy tym nie ściągnie się na terytorium Polski potencjalnego zagrożenia terrorystycznego. "

Efektywny sposób "utylizacji odpadów ludzkich", czysto i tanio.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.