Facebook Google+ Twitter

Polscy żołnierze znów dostaną gorsze wozy od Amerykanów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-30 07:52

MON wybrał dla polskich żołnierzy w Afganistanie wozy, z których rezygnują Amerykanie na rzecz bardziej zwrotnych i lekkich - pisze "Gazeta Wyborcza".

Decyzję o dostarczeniu naszym żołnierzom samochodów opancerzonych Cougar Ministerstwo Obrony Narodowej podjęło pod koniec sierpnia. Przesądziła o tym śmierć trzech żołnierzy, których patrolowy Humwee wjechał na minę podłożoną przez talibów. Konstrukcja pojazdu nie dawała im żadnych szans na przeżycie.
MON uznało, że żołnierze muszą mieć wóz bardziej odporny na miny - pisze "Wyborcza".

Takie pojazdy charakteryzują się między innymi specjalnie ukształtowaną podłogą, która rozprasza siłę wybuchu. Jeszcze na początku września szef MON Bogdan Klich informował, że w grę wchodzi pojazd RG-31 produkowany w RPA - kraju o długim doświadczeniu w konstruowaniu tego typu pojazdów. Wybór MON padł jednak na pojazdy Cougar. To one zostaną wypożyczenie od Amerykanów.

Cougar i RG-31 mają taką samą odporność na miny - żołnierze powinni przeżyć, jeżeli pod kołami wybuchnie ładunek o mocy 14 kg trotylu i 7 kg pod podłogą. Amerykanie wolą mieć jednak w Afganistanie RG-31 ponieważ jest on bardziej przystosowany do nieutwardzonych dróg i górzystego terenu tego kraju.

Więcej na ten temat w "Gazecie Wyborczej".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.