Facebook Google+ Twitter

Polska 2035: stare i samotne społeczeństwo

W przeciągu najbliższych 25 lat dwie trzecie gospodarstw domowych będzie liczyło tylko jedną lub dwie osoby, a w ledwie co czwartym będzie jedno dziecko - wynika z najnowszej analizy GUS, o której pisze "Dziennik gazeta Prawna".

Babcia z dzieckiem. / Fot. Grandmother and Child/FreeDigitalPhotos.netZ analizy GUS wynika, że za ćwierć wieku czeka nas wielka zmiana demograficzna. Blisko 5 milionów Polaków będzie mieszkać samotnie, a do tego 8,5 miliona w najmniejszych możliwych rodzinach - tylko dwuosobowych. Dużych gospodarstw, liczących co najmniej 4 osoby, będzie o jedną czwartą mniej niż obecnie - tylko 1 milion.

Wraz ze zmianami w strukturze społecznej, rewolucji ulegnie także styl życia milionów Polaków. Zwiększy się liczba singli. Samotnie ma żyć co trzeci Polak. Równolegle spadać będzie liczba rodzin z dziećmi. Wśród osób żyjących samotnie przeważać będą dwie grupy wiekowe: młodzi do 35. roku życia i seniorzy. Te grupy staną się najważniejszymi konsumentami.

Jak podkreśla "Dziennik Gazeta Prawna", tym zmianom demograficznym powinni uważnie przyglądać się przedsiębiorcy. - To tak poważne zmiany, że pociągną za sobą całkowite czasem przestawienie potrzeb rynkowych - mówi profesor Giejko.

Deweloperzy już coraz powszechniej decydują się na budowę mniejszych mieszkań - w sam raz dla młodych i samotnych. Jednak jak podkreśla Rafał Janiszewski, ekspert ds. rynku zdrowia, to służba zdrowia powinna najbardziej energicznie przygotowywać się do tych zmian. - Niestety, jest to ciągle odsuwane - mówi w rozmowie z "DGP".

Na zmiany przygotować musi się także szkolnictwo, przede wszystkim wyższe. Według analiz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego do 2015 roku może zniknąć z rynku nawet 200 uczelni, głównie prywatnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Wszystko fajnie tylko nadal nie widzę aby były robione "od górne" realne rozwiązania aby pomóc ludziom, którzy zdecydują się na posiadanie większej ilości dzieci. Może to infantylne ale niższe podatki, preferencyjne kredyty mieszkaniowe ect dla rodzin 2+3 i więcej byłyby dobrym rozwiązaniem?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.