Facebook Google+ Twitter

Polska 25 lat później: Nie tylko bohaterowie są zmęczeni

Dziś nikt nie pójdzie na komitet jakiejkolwiek partii z kamieniami. Nikt uroczyście w dzienniku TV nie ogłosi z dnia na dzień podwyżek cen, od których skóra cierpnie. Większość buntowników uszła z życiem, doczekała się potomstwa i emeryturek, obliczanych według "czarów-marów" ZUSu.

fot. Damian KlamkaNiestety gotówka ta wykazuje przedziwną właściwość - coraz mniej można za nią kupić, nawet przy zachowaniu twardego reżimu wydatków. Rewelacyjne wyrównania rzędu np. 1,70 lub 2,55 zł, które od czasu do czasu widać przez lupę, nie załatwiają sprawy... podwyżek cen.

Teraz się tego nie ogłasza tak głośno. Od czasu do czasu słyszymy, że "pójdzie w górę benzyna" (u nas), bo się zmniejszyły jej zapasy (w Ameryce). Lub coś w tym rodzaju.

Ludzie przecierają oczy dopiero idąc na zakupy. Jednego dnia droższy chleb, drugiego owoce. Nawet wędlina zmienia nazwę, gatunek i cenę - wszystko na lepsze. No bo jak droższe to i lepsze być musi. Zapewne. W ten prosty sposób doczekaliśmy czasów pod każdym względem znacznie lepszych.

Czasem tylko na kanapie jakaś stara przechera czyta z nudów np. Gazetę Prawną i dowiaduje się, że w ciągu przyszłego roku zdrożeją: mieszkania, akcyza, gaz, raty kredytów, żywność, składka zdrowotna, leki, energia, benzyna, koszty pracy, bilety, hotele, papierosy i co tam jeszcze.

Stanieją rozmowy telefoniczne. I to jest jakaś nadzieja na dalsze przeżycie. Zamiast żreć, latać po kinach i pałętać się po dworcach kolejowych, narażając cenne zdrowie, będą sobie tanim kosztem emeryci strzępić języki przez telefon.

Tylko smutno jakoś ze świadomością, że za 15 czy 25 lat żaden prezydent nie uczci i pośmiertnie nie odznaczy. Nas, którzy zwyczajnie i bez bohaterstwa, codzienną, mrówczą pracą tworzyli i tworzą codzienność kraju. Nie tylko bohaterowie są zmęczeni.

 

 

 

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Plus za tekst. Najardziej podoba mi sie zakonczenie:) "Nas, którzy zwyczajnie i bez bohaterstwa, codzienną, mrówczą pracą tworzyli i tworzą codzienność kraju. Nie tylko bohaterowie są zmęczeni"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.