Facebook Google+ Twitter

Polska Agencja Prasowa szuka popularyzatora nauki

Pod koniec kwietnia ruszyła IV edycja konkursu "Popularyzator nauki". Jak mówią organizatorzy, celem konkursu jest promowanie osiągnięć wybitnych polskich naukowców oraz osób, które poprzez opisywanie ich osiągnięć przyczyniają się do popularyzacji nauki.

 / Fot. Nauka w PolscePodobnie jak w poprzedniej edycji konkursu przewidziano dwie kategorie. W pierwszej nagrodzony zostanie naukowiec lub instytucja naukowa, natomiast w drugiej - dziennikarz, cała redakcja, bądź instytucja nienaukowa. W 2007 roku do konkursu zgłoszono ponad 60 osób i instytucji. Organizatorzy liczą, że w tym roku kandydatów do zaszczytnego tytułu "Popularyzatora nauki" będzie jeszcze więcej.

Organizatorami IV edycji konkursu "Popularyzator nauki" są: prowadzony przez Polską Agencję Prasową serwis "Nauka w Polsce" (www.naukawpolsce.pap.pl) oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Na razie do redakcji serwisu Nauka w Polsce dotarło jedno zgłoszenie. – Niebawem zaczną napływać kolejne; z doświadczenia wiemy, że większość napłynie we w okresie czerwiec - październik. Od listopada będziemy przedstawiali na łamach serwisu sylwetki kandydatów – tłumaczy Tomasz Trzciński, redaktor prowadzący serwis Nauka w Polsce. Zostaną one opracowane przez dziennikarzy serwisu m. in. na podstawie opisu dokonań kandydatów.

Tegoroczni laureaci dołączą do prestiżowego grona zwycięzców, w którym znajdują się m.in. przewodnicząca jury poprzedniej edycji konkursu prof. Magdalena Fikus z Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk, Paweł Napiórkowski z Laboratorium Ciężkich Jonów Uniwersytetu Warszawskiego (laureaci pierwszej edycji konkursu - 2004 rok), Wiktor Niedzicki z Telewizji Polskiej (laureat II edycji - 2006 rok) czy astrofizyk dr Stanisław Bajtlik oraz Konrad Nesteruk, mieszkający w Siedlcach niezależny pasjonat fizyki (laureaci III edycji - 2007 rok).

Jak podkreśla Tomasz Trzciński, co roku kandydaci reprezentują różne dziedziny nauki, chociaż wśród wybranych popularyzatorów więcej jest przedstawicieli nauk ścisłych, biologicznych, technicznych niż humanistycznych.

Zgłoszenia konkursowe można przesyłać na adres mailowy naukawpolsce@pap.pl. Oprócz danych kandydata zgłoszenie powinno zawierać opis jego dokonań. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi pod koniec roku, kiedy to w Warszawie zorganizowana zostanie uroczysta gala finałowa, w której udział wezmą m. in. przedstawiciele ministerstwa. W jej trakcie laureatom zostaną wręczone statuetki, dyplomy i nagrody rzeczowe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

no to trzymam kciuki za rybniczanina;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgłosiłem się... Zobaczymy co z tego będzie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.