Facebook Google+ Twitter

Polska autorytetów?

Czy mamy w Polsce kryzys autorytetów? Kto jest dla nas autorytetem? Czy w ogóle mamy jakie autorytety?

Zacznę standardowo i patetycznie, ale chyba nie da się zacząć od innej osoby myśli o autorytetach.Do 2 kwietnia 2005 roku odpowiedź na pytanie, kto jest dla Ciebie największym autorytetem była nawet nie tyle prosta, co oczywista. Niepoprawnie politycznie byłoby nawet nie postawienie na piedestale Jana Pawła II. Zaraz po nim, jednym tchem wymieniany był Lech Wałęsa, który nomen omen, bardzo często wskazywał na niezastąpioność i nieocenioną rolę Ojca Świętego we wszystkich wydarzeniach, które przyniosły mu światowy szacunek i uznanie. Tylko niestety Karol Wojtyła odszedł bezpowrotnie z woli Boga, a Lech Wałęsa zaczął robić wszystko, aby za autorytet przestać być uważanym, a paradoksalnie gdyby nie robił nic to zapewne byłby we wszystkich rankingach na pierwszych miejscach do dnia dzisiejszego.

Nagle z problemu bogactwa, czysto teoretycznie zostaliśmy bez autorytetu, który byłby wspólnym mianownikiem dla wszystkich. Pozostaliśmy bez jednej wyraźnej ikony, bez wyraźnego symbolu. Dlaczego czysto teoretycznie?? Bo w praktyce jesteśmy jednak w stanie wymienić postacie, które mogą być dla nas drogowskazem. Różnica polega tylko na tym, że wcześniej brzemię autorytetu narodowego nosiły absolutne jednostki, teraz dla każdego autorytetem jest ktoś inny. Jednak to rozdrobnienie autorytetów wcale nie musi oznaczać, iż mamy ich kryzys.

Autorytety narodowe zaskakująco kompatybilne są z duchem czasów, w których żyją. Obecnie w czasie względnego spokoju geopolitycznego i wewnątrz krajowego autorytetami stają się zupełnie inni ludzie, niosący zupełnie inne wartości i przesłanie, jednak nie należy stawiać ich na gorszej pozycji w stosunku do przeszłych „ gigantów”. I dlatego nie bez przyczyny ranking „Autorytety 2008” przeprowadzony przez TNS OBOP dla „ Polityki” wygrał Jerzy Owsiak, przed Andrzejem Wajdą.To są autorytety na skalę naszych czasów, ale także na skalę naszych potrzeb. Obecnie nie potrzebujemy wielkich reformatorów i przywódców, niosących za sobą tłumy ku wolności i swobodzie. Dzisiaj, jest czas właśnie dla takich ludzi jak wyżej wymienieni. Oczywiście w świadomości każdego ciągle żywy jest Jan Paweł II i nie umniejszając zasług kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi, to iż stawiany jest on w pierwszej lidze autorytetów jest, chociaż odrobinę wypadkową jego przyjaźni z Ojcem Świętym.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: autorytety


Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ja myślę, że Panu plusy stawiają, ci z reklam, zamieszczonych w artykule.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.