Facebook Google+ Twitter

Polska B i C nikogo nie obchodzi?

Gdy jedzie się pociągiem czy samochodem po Polsce gminnej a nawet powiatowej, krajobraz wygląda jak po kataklizmie Wszędzie ruiny, opuszczone zakłady pracy, domy, gospodarstwa dworce kolejowe Jak w tych ruinach i z czego żyją ich mieszkańcy

Tak prawdę powiedziawszy premier, rząd, czy prezydent, zamiast poruszać się po Polsce samolotami, czy luksusowymi samochodami (z zaciemnionymi szybami), powinni raz na tydzień przejechać się koleją regionalna po każdym województwie. Tylko wtedy, być może zobaczyliby niezafałszowany obraz polskiej gminnej rzeczywistości. Te niezagospodarowane ruiny dawnych zakładów, zabudowań wystawionych na sprzedaż, te ruiny dworców, te zaniedbane miejscowości
w których zamieszkała jest tylko połowa zabudowań (reszta w ruinie), te szpitale w których
czynna jest tylko połowa oddziałów.

Jak żyją w takich miejscowościach ludzie, gdzie nie ma zakładów pracy (nawet mleczarnie, skupy, tartaki poupadały), trudno sobie nawet wyobrazić?. Wystarczy aby w takiej miejscowości wybudowano chociaż jeden duży sklep wielkopowierzchniowy i cały rodzimy handel i usługi upadają. Ludzie jeżdżą do pracy do
miejscowości, ale trudno aby w powiecie starczyło pracy dla wszystkich. Młodzież uczy się ile może, robiąc nawet kilka fakultetów aby odłożyć w czasie konieczność podjęcia byle jakiej pracy.

Młodzi żyją za pieniądze rodziców i dziadków. Skąd pieniądze mają rodzice, ano z emerytur dziadków, ewentualnie rent własnych, pracy na czarno i sprzedaży tego co sami wyprodukują, lub wyhodują. Zresztą w powiecie, gminie jest łatwiej o rentę, nikt tu nie stanowi zaporowych wymogów (wiadomo, że ucięta, ręka nie odrośnie) a na dodatek wszyscy się znają. Opowiadał mi znajomy syndyk jak sprzedawano majątek po byłych PGR-ach. Więcej trafiało łapówek do kieszeni syndyków, niż uzyskiwano z przetargów na sprzedaż mienia, które w większości nie dochodziły do skutku. Mienie było sprzedawane na lewo przed przetargiem, dorabiano tylko protokoły.

I chociaż wszyscy o tym wiedzieli, nikt na nikogo nie donosił, bo wszyscy coś z tego mieli, oczywiście niewspółmiernie do syndyka. Ile w ten sposób zmarnowało się naszego wspólnego państwowego majątku trudno policzyć, a autorem tej wyprzedaży, na której nieliczni zrobili majątki był Balcerowicz, który wprowadzeniem jednej ustawy zlikwidował PGR-y, a drugą zmusił zakłady pracy do pozbycia się swojego nieprodukcyjnego (socjalnego) majątku.

Za część wypracowanych przez ojca, przez niespełna 25 lat pieniędzy, Stocznia Szczecińska wybudowała, domy wczasowe, kolonie, obozowiska, dom kultury, przedszkola i żłobki a przez ustawę o nałożeniu wysokich podatków na majątek nieprodukcyjny musiała się ich pozbyć za przysłowiową złotówkę (i ktoś się potężnie wzbogacił). Przy tej ustawie zapomniano, że ten majątek nieprodukcyjny zakładów, był właściwie majątkiem pracowników i ktoś (państwo) ich potężnie oszukał. Zresztą podobnie jak byłych pracowników PGR-ów, którzy z współwłaścicieli stali się bezrobotnymi bezdomnymi.


Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+Komentarze (55):

Sortuj komentarze:

Nawet dróg tu nie budy ją, nie wspominając o tunelach!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ależ obchodzi, tylko z okazji wyborów!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Obszar Polski B i C, ciągle się powiększa!.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja mieszkam na Podbeskidziu nie tak dawno to byla Polska A a dzisiaj przy zniszczonych 3 zakladach przemyslowych moj Andrychów ma ponad 50 proc albo bezrobotnych albo w częsnych emerytów - może to już Polska D. NIgdy nie byl tutaj w 250 letniej historii miasta ani panujacy krol Polski, ani urzędujący prezydent czy premier itd. Byli jednak przez ostatnie 2 lata wszyscy obecnie sprawujący publiczne urzędy politycy PiS zresztą to małoolanie więc jeżdzili po poparcie i rozmowę mieszkanców mojego regionu.
Z PO prawie nikt z nami nie rozmawial.
I teraz jak PiS zapomni o powiatach też przegra z kretesem wybory do sejmikow a na to zapomnienie się zanosi bo wszyscy patrza z oslupieniem na marsze KOD w wielkich miastach zamiast znow zejśc do powiatów.
W w nich jest przyszlość rak rzadzcych jak rządzonych. Pytanie nota bene - po co komu te biedne budzety powiatowe chyba po to aby zbudować szpital powiatowy w Wadowicach?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jadąc samochodem, nie wygląda to tak strasznie jak jadąc pociągiem. Może dlatego, że wszystkie (większość) dworce są nieczynne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najlepiej żyć w oderwaniu od rzeczywistości, jak ci na górze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Barbaro, dziękuje za informację na poczcie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy ktoś wie, jak można podzielić tekst artykułu na strony i może mi podpowiedzieć?. Czy występuje tylko podział automatyczny tekstu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oligarchowie mają swoje rządowe szpitale a starsze nuepelnosptawne osoby z udarem 3 godz. od orzywiezienia karetką z udarem czekają na zwykle zbadanie ze sparaliżowaną gorąćzką szyją w szpitalu w Wadowicach. Tak było z moją mamą w lutym. Na doposażenie nowego gmachu tego ciasnego szpitala staristwi zebrze w Orkiestrze Owsiaka, Zapora w Swinne Porebie k. Wadowic bydowana 30 lat nie pracuje, Beskudzka Droga Integeacyjna na wadowice i Belsko wyrzucna z planow rządowych tak wladze zasilily Malopolskę Zach. I teraz ludzie z tej części kraju zajmuja wszystkie gl stanowiska państwowe. Jak 500 lat temu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Wiesławie, znowu (albo: dalej) pan dzieli współobywateli na tych i onych -:(
Proszę jeszcze raz przeczytać ostatnie zdanie mojej perory -;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.