Facebook Google+ Twitter

Polska będzie gospodarzem Konferencji Klimatycznej COP 14

Konferencja Klimatyczna, organizowana przez nasz kraj, kosztować będzie podatników 90 mln złotych. Będzie ona jednocześnie pierwszym szczytem ONZ w Polsce i pierwszą konferencją klimatyczną w tej części Europy.

 / Fot. COP14Skrót COP 14 (Conference of the Parties) oznacza 14. Konferencję Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) wraz z 4. Sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto. Konferencja odbędzie się w dniach 1–12 grudnia 2008 roku w Poznaniu. Zostanie utworzona przestrzeń eksterytorialna w miejscu odbywania się konferencji. Jak poinformował Wiadomości24 zespół COP14 z Ministerstwa Środowiska ,,COP 14 będzie pionierskim wydarzeniem jeśli chodzi o organizację spotkań o tej randze w Polsce".

Jak powiedziała nam Magda Sikorska, oficer łącznikowy kraju goszczącego COP 14, podczas konferencji nie można się spodziewać zawarcia porozumienia rangi protokołu z Kioto.
- Konferencja jest kamieniem milowym na drodze do kolejnego znaczącego porozumienia w sprawie zmian klimatycznych - powiedziała Magda Sikorska.

Organizacja przedsięwzięcia, według szacunków, pochłonie około 90 mln złotych.
- Część środków otrzymaliśmy z rezerwy budżetowej, ale istnieją również plany dodatkowych źródeł finansowania - powiedziała oficer łącznikowy kraju goszczącego COP 14.

Całość podanej kwoty zostanie pokryta przez stronę polską. Ponad 50 proc. z 90 mln złotych stanowić będą wydatki, które zostaną poniesione na zapewnienie infrastruktury konferencji i pomieszczeń na obrady uczestników konferencji. Pozostała część środków przeznaczona będzie na akcje podnoszące świadomość ekologiczną Polaków i promocję zagadnienia zmian klimatu.

- Infrastruktura, którą przygotowujemy jako kraj goszczący, to ponad 42 tys. m kw. powierzchni konferencyjnej spełniającej najwyższe światowe standardy, infrastruktura informatyczna zapewniająca jednoczesną pracę ok. 2 tys. komputerów, sieć IP pozwalająca na płynną komunikację głosową, ponad 500 osób obsługi, 500 wolontariuszy, nowoczesne centrum dla ok. tysiąca dziennikarzy z całego świata, zakwaterowanie 8 tys. gości, przekazy live na stronie www, obsługa sygnału międzynarodowego emitowanego na potrzeby telewizji i stacji radiowych z całego świata - mówi Małgorzata Snarska, szef zespołu ds. organizacji COP 14 w Ministerstwie Środowiska.

Nadal nie wiadomo, jakie środki finansowe zostaną wyłożone przez ONZ. Póki co, z informacji przekazanej Wiadomościom24 wiadomo, iż Sekretariat Konwencji Klimatycznej ONZ (UNFCCC) ,,koordynuje całość organizacji, angażuje się merytorycznie oraz logistycznie w złożony proces przygotowań". Finansowo strona polska zostanie wsparta m.in. w zorganizowaniu części administracyjno – technicznej konferencji, zorganizowaniu tłumaczeń na sześć języków ONZ, które będą dostępne podczas obrad COP 14, systemu akredytacji dla mediów z całego świata czy obsłudze rejestracji uczestników.

Pomimo faktu, iż konferencja nie zakończy się podpisaniem dokumentu rangi porozumienia z Kioto, organizatorzy przekonują, że będzie to ogromnie ważne wydarzenie polityczne, które pozwoli Polsce na rzeczywiste włączenie się w koordynację działań na globalnej arenie politycznej. Niezwykle istotny jest także fakt, iż Polska zaangażuje się w proces walki z nadmiernym ociepleniem klimatu. Dodatkowo trzeba wspomnieć, że nasz kraj otrzymał szansę na zaprezentowanie swoich możliwości, jeśli chodzi o organizację ważnych międzynarodowych wydarzeń, bowiem COP 14 skupi przedstawicieli ponad 190 krajów świata.

Więcej informacji o Konferencji Klimatycznej na stronie Zespołu COP 14 w Ministerstwie Środowiska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.