Facebook Google+ Twitter

Polska będzie moczarstwem! – "Absurdy PRL-u. Antologia"

"Skarga z 1988 roku: Odmówiono mi sprzedaży miodu z wystawy (podpis nieczytelny). Wyjaśnienie kierownika wpisane pod skargą: Miód znajdujący się na wystawie będzie sprzedany po zmianie dekoracji (...)"

Fot. Dkładka książki „Absurdy PRL- u.   Antologia” – to, jak zapowiada w przedmowie Marcin Rychlewski -   książka, która „stanowi zapis najbardziej zabawnych zjawisk z czasów realnego socjalizmu”. Co w niej znajdziemy? Przede wszystkim gros dowcipów z minionej epoki. Zdecydowanie przeważają te o zabarwieniu politycznym. Autentyczne wpisy do „ksiąg skarg i zażaleń”, wycinki z prasy, zdjęcia pustych półek w sklepie mięsnym, instrukcję korzystania z   toalety i obsługi fiata 126p – „uruchomienie silnika przez pchanie”. Słowem: największe absurdy realizmu socjalistycznego!

„Taki był PRL od strony codziennej. Trochę straszny i trochę śmieszny” – czytamy w przedmowie. Antologia ukazuję tę codzienność raczej z tej drugiej strony. Nie sposób nie uśmiechnąć się na widok zdjęcia niezapomnianych (jeszcze dla mojego pokolenia!), niebieskich relaksów czy syreny 104 – samochodu „ekonomicznego, trwałego w eksploatacji i prostego w obsłudze”.

Hasła z plakatów zaskakują retorycznością – „Myj się po pracy”, „Poznawaj przepisy”, „Zbieraj makulaturę, szmaty i złom”, a absurdalne noty z pism urzędowych przywołują   pamięć o egzotycznym już niemalże świecie rodem z filmów Barei. Wyroby „czekoladopodobne” mamy do dziś, ale któż znajdzie w dzisiejszym supermarkecie „zastępczy papier toaletowy” czy „udoskonalony” proszek ixi65?   Surrealistyczna niemalże rzeczywistość, groteskowy obraz Polski Ludowej – wszystko to podsumowane przepełnioną „artyzmem” „Balladą o marszałku Stalinie” Lwa Oszanina. Zabawna książka dla tych, którzy potrafią się śmiać z własnych przywar i politycznych absurdów. Dla jednych lekcja historii inaczej, dla innych nostalgiczny niemalże powrót do przeszłości.


"Absurdy PRL-u. Antologia."
opracowanie i przedmowa Marcin Rychlewski,
Poznań 2006

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dzisiaj mamy teczki, wykształciuchów, łże-elity, dekomunizację i Giertycha w rządzie -i jest trochę strasznie i trochę śmiesznie. Niestety, obawiam się, że już wkrótce będę musiał napisać, że jest tylko strasznie i to w niebywale większym stopniu niż w PRL

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) za pokazanie tej weselszej strony PRL-u

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.