Facebook Google+ Twitter

Polska będzie supermocarstwem dzięki gazowi łupkowemu?

W przyszłym tygodniu ruszą pierwsze wiercenia, które pozwolą ocenić zasobność Polski w gaz łupkowy. W programie „Kropka nad i” Radosław Sikorski powiedział: To jest szansa, aby Polska stała się za 10-15 lat taką drugą Norwegią.

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Marcellus_Shale_Gas_Drilling_Tower_1.jpgPolska importuje ok. 13,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie, z rodzimych złóż pochodzi niecałe 5 mld metrów sześciennych, pozostałe są przesyłane gazociągami głównie ze wschodu. Prognozy na najbliższą dekadę wskazują nawet 40-proc. wzrost wykorzystania tego złoża. Oznaczałoby to w jeszcze większym stopniu uzależnienie Polski od Rosji (dostawy z tego państwa oraz Uzbekistanu już dziś stanowią łącznie ok. 63 proc. krajowego zużycia gazu). Jeszcze do niedawna wiadomości o zyskaniu niezależności energetycznej wkładane były między bajki, a głosiciele tak odważnych sądów uważani za wariatów. Jednak przyszłość energetyczna Polski od niedawna kształtuje się zupełnie inaczej, a to za sprawą gazu łupkowego.

Co to jest gaz łupkowy

Gaz łupkowy gromadzi się w szczelinach łupków osadowych. To skała ilasta o przepuszczalności niewystarczającej do tradycyjnego przepływu gazu, dlatego jej pozyskiwanie wymaga przeprowadzenia skomplikowanego procesu - szczelinowania hydraulicznego. Do powstałych i zabezpieczonych wierceń wtłacza się pod ogromnym ciśnieniem wodę z rozpuszczonymi chemikaliami, która kruszy skałę, tworząc pęknięcia i szczeliny. To właśnie z nich ulatnia się gaz.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ciekawy teks. Aby z gazem się udało. Może wreszcie Polsce się poszczęści.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli nawet to pytanie brzmi czy Polska będzie takim potentatem surowca jak Rosja czy Norwegia ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.