Facebook Google+ Twitter

Polska bękartem Czesława Kiszczaka?

Minister Witold Waszczykowski ma nadzieję, że dokumenty z archiwum generała Kiszczaka jednoznacznie rozstrzygną sprawę agenturalnej działalności Lecha Wałęsy, który - jego zdaniem - mógł być sterowaną marionetką.

Polska bękartem Czesława Kiszczaka / Fot. AP Photo/Czarek SokolowskiMinister spraw zagranicznych Polski Witold Waszczykowski ma nadzieję, że dokumenty z archiwum generała Kiszczaka jednoznacznie rozstrzygną sprawę agenturalnej działalności Lecha Wałęsy. Nie jest to jednak sprawa tylko „pana Wałęsy“ – powiedział w TVN24. Rzuca ona światło na to, jak tworzyła się niepodległa III RP i może pokazać, że projekt wolnej Polski był kontrolowany. Zdaniem szefa MSZ, to prezydent Wałęsa mógł być sterowaną marionetką. Należy to wyjaśnić.

Z krótkiej wypowiedzi ministra nie wynika, w jakim kierunku powinny zmierzać nasze dociekania w kwestii roli Lecha Wałęsy w tworzeniu nowego postkomunistycznego państwa polskiego. Jak dotąd, sprowadzają się one do pytania, czy Wałęsa rzeczywiście był tym „Bolkiem“, o którym mowa w aktach SB dostarczonych IPN przez żonę generała Kiszczaka. Ale co do tego minister Waszczykowski raczej nie ma wątpliwości. Interesuje go raczej, czy – a jeśli tak – to w jakiej mierze agent "Bolek", występując w roli przywódcy ruchu Solidarności wpłynął na proces tworzenia się nowej Polski i czy jest ona państwem autentycznie suwerennym.

W ciągnącej się od wielu lat dyskusji na temat niejasnej, zdaniem wielu, roli Lecha Wałęsy w historii III RP brakuje niestety istotnych informacji. Nadal nie wiemy, jakie usługi agent „Bolek“ świadczył swoim mocodawcom, jak i w jakim celu były one wykorzystywane. Oraz, przede wszystkim, kim byli owi mocodawcy. Są to w istocie rzeczy pytania o to, jaka jest Polska, w której Witold Waszczykowski pełni wysoką i odpowiedzialną funkcję ministra spraw zagranicznych.

W cytowanej wypowiedzi Waszczykowski przyznaje, że na pytania o Wałęsę-”Bolka” nie mamy rozstrzygających odpowiedzi. Sam podejmuje się jedynie przygotowania „porządnego komunikatu, który tę sprawę przedstawi i wyjaśni“, a to dlatego, że jest ona przedstawiana w świecie i w Europie, a także u najbliższych sąsiadów jako próba zamachu „na legendę“ (ma oczywiście na myśli Wałęsę) , a nie jako próba wyjaśnienia prawdy. Nasuwa się tu uwaga, że zadanie ministra może być trudne do wykonania. Jak bowiem wyjaśnić partnerom zagranicznym jaka jest prawda, skoro kryje się ona w rozproszonych archiwach SB?

W dyskusjach, polemikach i starciach słownych na temat „Bolka” bierze też udział spora rzesza spragnionych prawdy obywateli. Niektórzy, zachęceni generalską przesyłką zza grobu, apelują do żyjących jeszcze wysokich funkcjonariuszy tajnych służb PRL-u o dostarczenie IPN-owi, wzorem teczek z prywatnych archiwów. Inni zwracają się w tej sprawie bezpośrednio do agentów tych służb, żeby podzielili się wiedzą zgromadzoną w czasie wykonywania swoich trudnych obowiązków. W pierwszej kolejności jest jednak zainteresowany pozytywnym odzewem sam minister Waszczykowski. Inaczej może mieć trudności nie tylko z objaśnieniem swoim zagranicznym kolegom jak się rzeczy mają, ale też z określeniem, jakiej Polsce służy. Czy jest ona już państwem całkowicie wolnym i suwerennym, czy może jeszcze bękartem Czesława Kiszczaka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (38):

Sortuj komentarze:

Z dzisiejszych nagłówków: "Wielkie zmiany w Radzie Nadzorczej PKO BP. Wszedł do niej Wojciech Jasiński".
Dla przypomnienia:
http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/wojciech-jasinski-nowy-prezes-pkn-orlen-zyciorys-jasinskiego,608976.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na pewno nie konfidentami :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak dla przekory.
R. Kamiński, B.Bąk - Wałęsa jest laureatem Nagrody Nobla i obok JP2 jedynym współczesnym Polakiem, który przejdzie do Historii Świata.
A wy, kim jesteście?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Jadwigo . Czy przyznanie Nagrody Nobla o czymkolwiek świadczy? Komitet noblowski dążył skompromitować się już wiele razy.
Przypomnę że laureatem tej prestiżowej nagrody był Fritz Haber Twórca Cyklonu B i DDT . Za wyjątkowa gorliwość w pracach badawczych sam Adolf Hitler zdjął z niego hańbiące pochodzenie klasy podludzi , mianując do klasy prawdziwych Niemców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Robercie, nie wiem kto minusował, ale musi być tym osobom strasznie głupio bo tak się właśnie stanie. Kolejny marsz KOD w obronie Lecha Wałęsy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciesze się, że udało mi się nakłonić Panią do uzupełnienia informacji :)

Tu nie chodzi o "phi, taki las", tylko o to, że zgromadzenie nieposiadające pełnej informacji na dany temat nie może być wyznacznikiem do zamknięcia dyskusji o czyjejś postawie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

https://pl.wikipedia.org/wiki/Norweski_Komitet_Noblowski

Norweski Komitet Noblowski (nor.: Den Norske Nobelkomite) – komisja nominująca do Pokojowej Nagrody Nobla. W jej skład wchodzi pięciu członków mianowanych przez norweski parlament, odpowiadających za skład i pracę tego organu. Obsługą administracyjną Komitetu zajmuje się Norweski Instytut Noblowski, w którego siedzibie odbywają się wszystkie obrady Komitetu. Dyrektor Instytutu pełni funkcję stałego sekretarza Komitetu Noblowskiego oraz jest, ex officio jednym z jego doradców.

1982–1989: Egil Aarvik
Aarvik był członkiem Komitetu Noblowskiego 1974-1990, wiceprzewodniczący 1976-1981 i przewodniczący od 1982 aż do śmierci w lecie 1990 roku.

I znowu mamy ..." phi, taki las!...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Komitet noblowski raczej nie miał dostępu do teczek i nie znał działalności TW Bolka. Zresztą pokojową nagrodę Nobla dostałby chociaż Barack Hussein Obama, w czasie gdy prowadził dwie wojny.

Co do samej procedury słusznie Pani zauważa, że liczba uprawnionych do zgłaszania kandydatury jest duża, aczkolwiek o samym przyznaniu nagrody decyduje 5 osób. Rozumiem, że przeoczyła Pani ten fakt i nie chciała wcale manipulować :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

https://pl.wikipedia.org/wiki/Nagroda_Nobla#Nominacje_i_wyb.C3.B3r

(przypuszczam, że dostane natychmiast ripostę, jakoby w tym wypadku Wiki.. była niewiarygodna; oświadczam - mam to w ....
)
" Nagrody Nobla są przyznawane corocznie, w następujących dziedzinach......
...."Pokojowa Nagroda Nobla, przez Norweski Komitet Noblowski, za „najlepszą pracę na rzecz braterstwa między narodami, likwidacji lub redukcji stałych armii oraz za udział i promocję stowarzyszeń pokojowych...W porównaniu do innych nagród, nominacje do Nagrody Nobla, a następnie proces wyboru jest długi i rygorystyczny. Z tego powodu nagroda ta stała się najbardziej prestiżową na świecie.

Propozycje dotyczące nominacji składa 3000 wybranych osobistości. Przykładowo, Fundacja Nobla podaje, że w przypadku Pokojowej Nagrody Nobla nominować mogą następujące osoby:

członkowie parlamentów i rządów,
członkowie międzynarodowych sądów,
rektorzy uniwersytetów,
profesorowie nauk humanistycznych, historii, filozofii, prawa oraz teologii,
dyrektorzy pokojowych instytutów badawczych oraz zagranicznych instytutów politycznych,
laureaci Pokojowej Nagrody Nobla,
członkowie zarządu organizacji, które otrzymały Pokojową Nagrodę Nobla,
byli i aktualni członkowie Norweskiego Komitetu Noblowskiego,
byli doradcy mianowani przez Norweski Instytut Noblowski."...

5 października 1983 Komitet Noblowski ogłosił decyzję o przyznaniu mu Pokojowej Nagrody Nobla. W uzasadnieniu wskazano m.in.:

..." Działania Lecha Wałęsy charakteryzowały się determinacją w dążeniu do rozwiązania problemów jego kraju poprzez negocjacje i współpracę, bez uciekania się do przemocy. Lech Wałęsa próbował zapoczątkować dialog między organizacją, którą reprezentuje – „Solidarnością” – a władzami. Komitet uznaje Wałęsę za wyraziciela tęsknoty za wolnością i pokojem, która – mimo nierównych warunków – istnieje niepokonana we wszystkich narodach świata. W czasach, w których odprężenie i pokojowe rozwiązywanie konfliktów są bardziej potrzebne niż kiedykolwiek wcześniej, wysiłek Wałęsy jest zarówno natchnieniem, jak i przykładem."

Jeżeli sam fakt, iz Komitet Noblowski przyznał Wałęsie nagrodę pokojową jest najlepsza obroną tego człowieka i całkowitym zdezawuowaniem Jego załamania w okresie do 76roku.

BĘKARTEM KISZCZAKA NIE JEST POLSKA
!
BĘKARTAMI KISZCZAKA są ludzie, którzy przez lata współpracując z Wałęsą nie zostali ikonami obalenia komuny, nie dali rady zostawić go na wycieraczce dziejów Polski i cyklicznie wywołują wokół Jego osoby gorszący tumult.

Ministrowi Waszczykowskiemu, panu Prezydentowi, k. Morawickiemu A PRZEDE WSZYSTKIM kACZYŃSKIEMU życzę, aby dożyli momentu otwarcia archiwów Komitetu Noblowskiego.
To zaledwie jeszcze 17 lat. No problem!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe czy Komitet Obrony Dochodów ujmie się w czasie najbliższej demonstracji za Bolkiem ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.