Facebook Google+ Twitter

Polska benzyna najtańsza w Europie

Podwyżka cen paliw, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2012 r. nie będzie tak drastyczna dla naszych portfeli, jak można było przypuszczać. Ceny wzrosną o zaledwie kilka groszy na litrze.

Adres: commons.wikimedia.org/wiki/File:Tankstelle_Diesel_153_(RaBoe).jpg Licencja: http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/legalcode / Fot. RaBoe/WikipediaPoczątek roku jest najlepszym pretekstem do zwiększenia podatków, a tym samym sięgnięcia do kieszeni podatników. Tym razem dodatkowy podatek nałożony na paliwa ma pokryć koszty związane z zabezpieczeniem ich rezerw.

Ustawa wprowadzająca w życie nowy podatek będzie obowiązywała od 1 stycznia 2012 r. Początkowo skutki jej wprowadzenia będą niezauważalne dla kierowców, gdyż cena jednego litra ropy wzrośnie o kilka groszy. W rezultacie jednak, w ciągu miesiąca wydatki te mogą sięgnąć kilku, kilkunastu złotych. Zwiększenie podatków na surowce paliwowe jest czytelnym sygnałem, iż
podwyżki cen będą odnotowywane w całym sektorze handlowowo-usługowym. Oznacza to, że pośrednio każdy obywatel poniesie koszty związane z wprowadzeniem nowego podatku.

Dodatkowe koszty związane z zabezpieczeniem rezerw paliwowych w Polsce nie są jednak na tyle duże, by obniżyć poziom życia przeciętnego obywatela. Bardziej dramatyczne są za to sygnały, które docierają do nas z rynku walutowego oraz giełdy. Polski złoty od bardzo dawna nie był tak nisko notowany w parze z dolarem amerykańskim, euro oraz frankiem szwajcarskim.

Ropa naftowa, której wartość wycenia się w dolarach, również wykazuje tendencję rosnącą. W przeciągu 12 miesięcy jej wartość wzrosła z 96 do 106 dolarów. Dolar amerykański ponadto przez miniony rok umocnił się do złotówki o blisko 0.40 zł - z 2.90 do 3,30 zł.

Czytaj dalej --->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

gość
  • gość
  • 26.04.2012 23:37

ale i tak nikogo na nią nie stać. ktoś ma jakiś pomysł jak obniżyć koszty tankowania?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Rafał
  • Rafał
  • 25.04.2012 10:02

Tylko że siła nabywcza Polaków zdecydowanie niższa, a na te ceny benzyny nie każdy sobie może pozwolić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Autorowi zamieszczającemu taki tytuł tekstu "Polska benzyna najtańsza w Europie", życzę wszystkiego najtańszego.

Komentarz został ukrytyrozwiń
korelski ROMAN
  • korelski ROMAN
  • 27.12.2011 17:41

A jaki jest stosunek wznagrodzen do cen benzyny

Komentarz został ukrytyrozwiń
Oświecony
  • Oświecony
  • 27.12.2011 16:42

Benzyna w sposób nie uzasadniony drożeje. Cena baryłki ropy od kwietnia potaniała o 20 USD a benzyna drożeje, bo rząd ściąga drakońskie podatki a naród ogłupiony nie protestuje tylko płaci, gdzie jest UOKiK. To czemu temu ciemnemu ludkowi nie zafundować następnej podwyżki i tak w milczeniu zapłaci. A skargi to niech zanosi do Boga. Bo nikt inny w obronę tego ciemnego ludka nie weźmie bo i dlaczego. Transformację w z 1989 wrzucono na barki ciemnego ludka, to i teraz z kryzysu na jego barkach rząd wyjdzie z tarczą. A Tusk będzie się chełpił ile to on narobił, tylko pytanie gdzie dokładnie. A może w spodnie?

Komentarz został ukrytyrozwiń
e
  • e
  • 27.12.2011 15:17

@ PANIE MATEUSZU - nie zarabiamy ale zainteresował się pan ile płacą podatku [ nie jak my 18%] , ile płacą za czynsz ? Porównywanie zarobków w euro i koszt etyliny i innych obciążeń nie pasuje do polskich realiów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polecam porównywanie się z krajami, w których zarabiają mniej od nas - to zaraz poprawia humor. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Benzyna najtańsza, ale nie zarabiamy równowartości 2,5k euro:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.