Facebook Google+ Twitter

Polska bez prawa do loterii wizowej do USA

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-10-18 14:45

Kolejny raz Polacy mogą zapomnieć o loterii wizowej na wyjazd do Stanów Zjednoczonych. Nie zostaliśmy do niej dopuszczeni, bo polakom wydano ponad 50 tysięcy wiz imigracyjnych w ciągu ostatnich pięciu lat - co automatycznie skreśla nas z listy biorących udział w loterii.

Tak więc po raz kolejny nie będziemy brali udziału w losowaniu 55 tysięcy wiz pozwalających na legalne osiedlenie się i pracę w USA. Skoro przekroczyliśmy narzucony przez władze Stanów Zjednoczonych limit to nie możemy się dziwić, że nie zostaliśmy do loterii dopuszczeni. Ale przy tej okazji powraca po raz kolejny problem samych wiz.

Polska uważa się za bliskiego partnera USA. Poparcie i udział w misjach w Afganistanie, w Iraku, chęci budowy tarczy antyrakietowej, to tylko kilka dowodów potwierdzających jakim zaufaniem darzymy naszego amerykańskiego sojusznika. W szczególności mając na uwadze fakt, iż w zamian nie otrzymujemy wiele. Udział w misjach wojskowych miał przynieść nam dużo korzyści, jednak wielkich kontraktów na odbudowę Iraku, czy Afganistanu nie ma tylu ilu się na początku spodziewano. Największa korzyść to doświadczenie jakie zdobywa polska armia. Sprawę budowy tarczy w Polsce i w Czechach negocjowano całe miesiące, a jak się skończyło dobrze wiemy.

Polski lobbing na rzecz zniesienia wiz jest za słaby. Ale trzeba mieć też na uwadze to jakie jest podejście amerykańskich władz do naszego kraju. Owszem uważają nas za swojego solidnego partnera w rejonie środkowowschodniej europy, ale doskonale zdają sobie sprawę, że Polski nie stać na „obrażanie” się, postawienie sprawy jasno, albo wizy, rzeczywiste korzyści zw współpracy, albo nie działamy razem. Niestety taka jest rzeczywistość. USA ma inne priorytety jeśli chodzi sojuszników. Polska co najwyżej znajduje się w drugiej kategorii partnerów, jak nie w trzeciej. Musimy o tym pamiętać, ale to nie znaczy że mamy wykonywać polecenia Waszyngtonu
nic nie żądając w zamian.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

A moim zdaniem powinniśmy mieć swój honor i nie dać się tak pie.. bez mydła skoro mają nas gdzieś to my ich też. Nie mogę się zgodzić z tym że polski "Nie stać na obrażanie" gdy by nasz rząd postanowił że wycofuje nasze wojska z tych misji wątpie czy Obama miał by czas by w krótkim czasie zastąpić ich własnym wojskiem;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.