Facebook Google+ Twitter

Polska biblioteka w Liverpoolu czeka na darowane książki

Z inicjatywy Fundacji Pokolenia w Liverpoolu powstaje pierwsza w Wielkiej Brytanii, Biblioteka Polska. Skromna, na razie książnica otwarła swe „podwoje” w grudniu.

 / Fot. AKPInicjatorką i założycielką biblioteki jest Dominika Żukowska, studentka pierwszego roku Health and Social Care + Child Care w Liverpool College. – Jakiś czas temu zakiełkowała mi w duszy nadzieja na stworzenie miejsca przyjaznego dla polskiej społeczności w dzielnicy Tuebrook – wyznaje Dominika. – Było to spore wyzwanie. Myślę, że czytanie w języku ojczystym jest czymś niezwykle przyjemnym, dla ludzi, którzy swobodnie mówią po angielsku. Drugą przyjemnością dla wielu będzie wejście do polskiej biblioteki, pożyczenie kilka książek na wieczór oraz poznanie ludzi o podobnym zainteresowaniu.
 / Fot. AKP
- Dzięki temu projektowi pragniemy zapewnić rodakom na emigracji dostęp do polskiej literatury. Będzie to także dobre miejsce spotkań, a być może w przyszłości innych wspólnych inicjatyw – mówi Beata Milczarek, prowadząca liverpoolski Odział Fundacji Pokolenia. - Zachęcamy ludzi do korzystania z naszych zasobów, najmłodszych jak i tych trochę starszych rodaków. Biblioteka obecnie jeszcze nie wygląda imponująco, ale mam nadzieję na rozwój.
 / Fot. AKP
- Z wielką radością przeczytałam o zbiórce książek dla Biblioteki Polonijnej – wyznaje pisarka Lucyna Kleinert, tworząca we Włoszech. – Na własnej skórze doświadczyłam, jak bolesny jest na obczyźnie brak dostępu do polskich książek. Zwłaszcza dla osób uzależnionych od czytania, jak ja. Przez wiele lat z Polski przychodziły do mnie paczki książek lub podczas pobytu w kraju woziłam ich potężne naręcze. Trochę złagodził ten ból czytnik i książka w wersji elektronicznej, ale nic nie zastąpi wersji tradycyjnej. Gdy tom pachnie nowością albo nosi ślady wędrówek przez wielu czytelników. Akcja podbiła moje serce i należy ją upowszechnić. Jeżeli moje losy zwiążę z Italią na stałe, podejmę to wyzwanie w Ascoli Piceno.
 / Fot. AKP
Obecnie biblioteka dysponuje nieco ponad trzystoma woluminami, ale mamy nadzieję ma szybkie powiększenie księgozbioru – dodaje Matylda Milczarek-Klose, prezeska fundacji, Prowadzimy bowiem zbiórkę książek zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce. Dlatego apelujemy: możecie sprawić wielką radość rodakom. Jeśli na waszych półkach znajdują się pozycje już przeczytane, przekazujcie je z do biblioteki bezpośrednio: adres 2E Marlborough Road L13 8AX Liverpool UK lub na adres Fundacji w Polsce 40-010 Katowice ul. Warszawska 37.
 / Fot. AKP
Pełna informacja dotyczącą akcji dostępna na stronach na Facebook - Fundacja Pokolenia i Fundacja Pokolenia oddział Liverpool.
 / Fot. Dominika Żukowska / Fot. Dominika Żukowska
 / Fot. Dominika Żukowska / Fot. Dominika Żukowska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Inicjatywa warta poparcia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.