Facebook Google+ Twitter

Polska businesswoman na 6. miejscu w Europie

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-05-28 12:12

Przedsiębiorczość Polek pozwala nam uplasować się na 6. miejscu wśród krajów Unii Europejskiej oraz na pierwszym, jeżeli chodzi o poziom zatrudnienia pracowników (29,4 proc.). Jaka jest polska businesswoman?

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez GUS, w Polsce własną działalność gospodarczą prowadzi 3 mln 46 tys. przedsiębiorców (dane za III kwartał 2011 r.), z czego ponad 1 mln osób to kobiety - daje nam to szóstą pozycję w Europie.

Najnowsze dane pokazują, że ponad 70 proc. odbiorców e-kursów stanowią kobiety pracujące, w wieku od 30 do 44 roku życia, z wyższym wykształceniem. Dane te pokrywają się z badaniem GUS, zgodnie z którym większość właścicielek firm to kobiety w wieku od 35 do 54 roku życia (60 proc.). Ok. 21,5 proc. businesswoman posiada wyższe wykształcenie, ok. 40,1 proc. - średnie, a 27,6 proc. - ukończoną zasadniczą szkołę zawodową. Największym zainteresowaniem polskich businesswoman cieszą się szkolenia poświęcone takim zagadnieniom, jak asertywność, autoprezentacja, zarządzanie czasem i zarządzanie stresem.

A z czego wynika zainteresowanie właśnie taką, a nie inną tematyką kursów? - Na pewno w dużej mierze wiąże się to z charakterem prowadzonego przez Polki biznesu - większość z nich zajmuje się działalnością handlową czy usługową, a to właśnie te branże, w których autoprezentacja stanowi jeden z ważniejszych aspektów. Poza tym asertywność i zarządzanie stresem to na pewno niemniej przydatne dziedziny, kiedy mówimy o własnej działalności gospodarczej - tłumaczy Włodzimierz Rosiński, trener.

Własny biznes, szczególnie dla kobiet posiadających dzieci, nie zawsze oznacza większą niezależność czasową, a często - wręcz przeciwnie. Analiza preferencji Polek korzystających ze szkoleń online, pozwala jednak oszacować, że polskie businesswoman mają świadomość obciążenia czasowego, jakie za sobą niesie prowadzenie działalności gospodarczej. - Wydaje się też, że jest to jeden z powodów, dla których Polki chętniej zatrudniają pracowników, mimo wiążących się z tym, stosunkowo wysokich, kosztów płacowych i pozapłacowych. To tłumaczy także zainteresowanie szkoleniami online omawiającymi właśnie tę tematykę, wskazującymi, w jaki sposób skutecznie zarządzać własnym czasem - dodaje Włodzimierz Rosiński.

Rosnące zainteresowanie Polek szkoleniami, traktowanymi jako środek do zwiększenia własnej niezależności i ułatwiający odniesienie sukcesu, potwierdza także raport MillwardBrown SMG/KRC, przeprowadzony na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Zgodnie z podanymi danymi - ponad 70 proc. respondentek chętnie korzysta ze szkoleń i innych okazji do samokształcenia - wiodącymi grupami są tu osoby w wieku od 40 do 49 lat oraz od 30 do 39 lat. Niesłusznie, ale wielu przedsiębiorców przed korzystaniem z kursów odstraszają pozornie wysokie koszty szkoleń: - Tymczasem bogata oferta kursów internetowych współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej pozwala na realizowanie szkoleń bezpłatnych lub w cenach obniżonych nawet o 80-90 proc. - podsumowuje Włodzimierz Rosiński.

Znajdź nas na Google+


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

gość
  • gość
  • 26.06.2012 23:27

fajne te dane ,ale wydaje mi się że to często konieczność a nie wybór.dobrze jednak, że potrafią sobie poradzić. ja trochę inaczej podchodzę do tego tematu i wybieram oszczędzanie- tego nigdy dość.obecnie skupiłam się na lokatach online w getinie i nie żałuję wyboru.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.