Facebook Google+ Twitter

Polska chce zapobiec epidemii świńskiej grypy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-27 09:48

Zdaniem Głównego Inspektora Sanitarnego, nasz kraj podjął kroki mające zapobiec wybuchowi epidemii świńskiej grypy. Andrzej Wojtyła, uważa, że polskie służby epidemiologiczne powinny poświęcić specjalną uwagę turystom wracającym z regionów objętych epidemią.

Andrzej Wojtyła powiedział, że w przypadku zauważenia u osób powracających z Meksyku, Stanów Zjednoczonych, Kanady gorączki, bólu gardła, lub osłabienia należy odesłać je do lekarza. Główny inspektor sanitarny podkreślił, że liczne migracje ludności sprzyjają rozprzestrzenianiu się grypy ponieważ choroba przenosi się bez udziału zwierząt.

Andrzej Wojtyła przypomniał, że Polska od 2004 powołała krajowy komitet do spraw grypy. Zespół opracował specjalny plan pandemiczny. Komitet zajmuje się między innymi opracowaniem i aktualizacją "Polskiego planu pandemicznego", który opisuje procedury postępowania dla wszystkich urzędów na wypadek wystąpienia pandemii. Komitet dokonuje również oceny zagrożenia epidemiologicznego, określa zadania dla poszczególnych jednostek i służb oraz zakres ich odpowiedzialności.

Doktor Paweł Grzesiowski z Zakładu Profilaktyki Zakażeń Narodowego Instytutu Leków powiedział, że obserwacja dotychczasowych zachorowań pozwala przypuszczać, że wirus świńskiej grypy jest mniej niebezpieczny niż ptasi, który był niedawno wielkim zagrożeniem na dalekim wschodzie. Doktor radzi, by przez kilka dni wstrzymać się ze szczepieniem profilaktycznym przeciw grypie. Zapewnia, że nie ma żadnego niebezpieczeństwa jedzenia wieprzowiny, gdyż wirus roznosi się drogą oddechową, a nie pokarmową.

Obaj eksperci podkreślali wagę wagę zwykłej, codziennej profilaktyki i higieny - częstego mycia rąk i ograniczenia kontaktów z osobami, cierpiącymi na katar i przeziębienie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.