Facebook Google+ Twitter

Polska: Ciągle pada, rzeki występują z brzegów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-23 13:45

30 litrów wody na metr kwadratowy - takie są prognozy na dziś dla Dolnego Śląska. Po deszczowej i burzowej nocy trwa sprzątanie i liczenie strat. Strażacy wypompowują wodę z podtopionych budynków.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Wikimedia Commons. Licencja GNUZalane auta i piwnice to bilans wczorajszej niespokojnej nocy. Synoptycy ostrzegają przed kolejną falą burz i intensywnych opadów.

Małopolska - nocne burze

Po nocnej ulewie i burzach, które przeszły nad Małopolską, sytuacja została opanowana, choć strażacy musieli interweniować w ponad stu przypadkach. Najsilniejsza fala opadów przeszła nad Krakowem i gminami na północ od miasta - Zielonkami, Wielką Wsią i Kocmyrzowem. Skończyło się jednak szczęśliwie, choć w jednym przypadku strażacy musieli wyciągać spod wiaduktu zalane auto.

Dziennik.pl - Rzeki występują z brzegów!

W okolicach Wieliczki od uderzenia piorunem zapaliło się poddasze, w gminie Gromnik w rejonie Tarnowa strażacy musieli rozłożyć worki z piaskiem, by zagrodzić wodzie drogę do kościoła, szkoły i czterech domów. W Gorzkowie, niedaleko Bochni, woda zagrażała nawet drodze krajowej numer cztery, ale obyło się bez ściągania z Krakowa specjalistycznych pomp. W Zakliczynie powalone drzewa blokowały przejazd drogą numer 978, a w Stryszowie, niedaleko Wadowic, utknął TIR, ale służby ratownictwa drogowego zakończyły już akcję.

W tej chwili nie ma żadnych większych utrudnień na drogach regionu, w małopolskich rzekach wzrasta poziom wód, ale zagrożenia powodzią nie ma. Poziom wód w małopolskich rzekach waha się między poziomem średnim a wysokim. Do stanu ostrzegawczego brakuje od półtora do 2 metrów.

Synoptycy ostrzegają - po południu nad Małopolską przejdzie kolejna fala burz i intensywnych opadów - tym razem połączona też z gradem.

Podkarpacie - podtopienia

Do lokalnych podtopień doszło po nocnej burzy i ulewie jaka przeszła nad Podkarpaciem. W Błędowej Tyczyńskiej w powiecie rzeszowskim drzewo wpadło do lokalnego potoku co spowodowało wylanie wody i podtopienie miejscowej szkoły. Strażacy usunęli jednak zagrożenie.

Woda dostała się także do przejścia podziemnego na rzeszowskim dworcu PKP. Łącznie do interwencji związanych z pompowaniem wody podkarpaccy strażacy wyjeżdżali kilkanaście razy. Nie ma informacji o poważnych stratach spowodowanych przez ulewę

Wrocław - burze na Dolnym Śląsku

Intensywne opady deszczu i burze z piorunami - tak wygląda poranek na całym Dolnym Śląsku.
Najtrudniejsza sytuacja jest w Świdnicy, gdzie zalane są niektóre ulice.

Służby meteo- i hydrologiczne ostrzegają przed mocnymi opadami deszczu. Z brzegów mogą wystąpić małe rzeki i potoki. Miejscami opady będą bardzo intensywne. Meteorolodzy zapowiadają, że może spaść do 30 litrów na metr sześcienny. W górach i na pogórzu natomiast może być to nawet do 60 litrów. Hydrolodzy ostrzegają przed lokalnymi podtopieniami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.