Facebook Google+ Twitter

"Polska - daj się zaskoczyć" ojczystym zabytkom i krajobrazom

Lato to czas podróży zarówno do dobrze nam znanych miejsc, jak i tych nieznanych. Jeśli planujesz odkryć na nowo nasz kraj, zabierz ze sobą niezwykły przewodnik "Polska - daj się zaskoczyć. Trasy magiczne".

okładka / Fot. wydawnictwo AgoraKsiążka "Polska - daj się zaskoczyć. Trasy magiczne" nie jest kolejnym przewodnikiem po turystycznych i historycznych miejscach, które prezentowane są do znudzenia w tego typu publikacjach. Umieszczono w niej ponad 100 unikalnych tras wycieczkowych po Polsce nieznanej. Książka podzielona została na województwa, a każde z nich zawiera od 3 do 9 magicznych szlaków.

Ten oryginalny przewodnik napisany został przez czytelników i dziennikarzy lokalnych "Gazety Wyborczej". Wśród nich znaleźli się m.in. Andrzej Kraśnicki, Marian Maćkowiak, Justyna Plesiewicz, Bartłomiej Małecki i Bartosz Gondek, Jan Plata-Przechlewski, Jowita Kiwnik, Barbara Polańska, Adam Kutny, Artur Bułaty, Przemysław Kot, Tomasz Kurs, Norbert Kaczan, Wojciech Grejciun, Anna Choińska, Jakub Medek, Izabela Chojnacka-Naskręt, Joanna Majorczyk, Paweł Szuszkiewicz, Maja Sałwacka oraz Tomasz Socha. Autorzy opisali oni swoje ulubione szlaki, które przeszli niejeden raz. W tym m.in. wodospady i tęczowe jeziora (wodospad szklarski, jezioro Śniardwy), zamki i pałace (pałac w Wojanowie, zamek w Książu), podziemne tunele (niemieckie podziemia w Górach Sowich) oraz bunkry (w Jastarni).

Na pewno książka ta może stać się źródłem inspiracji do podróży po Polsce. Nie są to suche informacje, lecz niezwykle ciekawe trasy podróży opisane krok po kroku. W dodatku zawiera nie tylko wskazówki dotyczące długości tras i opisy miejsc, które warto zobaczyć czy których nie można pominąć, lecz także wiele ciekawostek przyrodniczych i historycznych oraz miejscowych opowieści i legend. Możemy np. dowiedzieć się o hrabim Ludwiku Karolu von Ballestremie, który uważany był za niezłego oryginała. Kiedyś np. kazał zamurować jedną z pałacowych bram w Kochcicach (obecnie wjazdową). Był rok 1921, trwało III powstanie śląskie. Grupa ludzi porwała hrabiego i poprowadziła do lasu właśnie przez tę bramę. Uratowali go Anglicy z patrolu sił rozjemczych stacjonujących w okolicy. Gdy wrócił do domu, zaraz wezwał murarzy. A także poznać legendę o duchu Anny Wazówny, która dogląda zamku w Golubiu-Dobrzyniu czy historię Napoleona i pani Walewskiej.

Strona tytułowa województwa łódzkiego / Fot. Weronika TrzeciakDuży walor tej publikacji stanowią zdjęcia. Dzięki nim można nie tylko poczytać o danym miejscu, ale zobaczyć także najciekawsze atrakcje. Zainteresowały mnie szczególnie zdjęcia cerkwi w Koterce (województwo podlaskie), którą opisywał Tomasz Sekielski w "Sejfie" (jest pomalowana na niebiesko), dworca kolejowego w Skierniewicach (piękny budynek z czerwonej cegły), a także maszyny do szycia z muzeum w Brzezinach (marki Singer - identyczną ma moja babcia i nadal jej używa).

Adam Wajrak tak opisuje ten przewodnik: Polska to nie jest łatwizna dla turystycznych leniuchów. Choć są tu genialne zabytki i cudowna przyroda, to często trzeba się ich naszukać. Polska to kraj dla szperaczy, ludzi z wyobraźnią, dla koneserów. Ale nawet najlepsi, najwytrawniejsi poszukiwacze turystycznych cudów i ciekawostek potrzebują pomocy. I taką pomocą jest ta książka. I w pełni się z Nim zgadzam. Polska jest mało doceniana przez rodaków. Nawet istnieje powiedzenie cudze chwalicie, swego nie znacie. Dlatego warto to zmienić i spojrzeć na nasz kraj z innej perspektywy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.