172943 miejsce

Polska - Dania. Zwycięstwo siatkarzy

Reprezentacja Polski w siatkówce mężczyzn wygrała pierwszy mecz na turnieju preeliminacyjnym w węgierskim Szombahtely z drużyną Danii 3:0. Styl w jakim wygraliśmy nie był taki, jakiego oczekiwali kibice ale ważne, że w końcu wygraliśmy.

Atak Polaka Sebastiana Świderskiego (L) na blok Duńczyków - Madsa Ditlevsena (1) i Petera Lyck Hansena podczas meczu turnieju preeliminacyjnego do letnich Igrzysk Olimpijskich 2008. / Fot. PAP/EPA/LASZLO CZIKAW pierwszym secie, mimo dwóch zepsutych zagrywek, zeszliśmy na pierwszą przerwę techniczną przy prowadzeniu 8:6. Po tym czasie dobra gra na kontrze oraz szczelny blok Daniela Plińskiego i Mariusza Wlazłego dały nam prowadzenie 13:7. Niestety po indywidualnych błędach Sebastiana Świderskiego i Michała Winiarskiego Duńczycy zdobyli trzy punkty z rzędu. Nasi przeciwnicy dobrze grali w obronie i na 2. przerwie technicznej mieliśmy dwupunktową przewagę. W końcówce popełniali jednak dużo błędów i ostatecznie wygrywamy tę partię do 21.

Druga odsłona zaczęła się od prowadzenia Duńczyków 2:0. Jednak to nasi zawodnicy dzięki dobremu blokowi prowadzili 8:6. As Plińskiego oraz skuteczne kontry i było 16:13. Na boisku za Wojciecha Grzyba pojawił się Wojciech Jurkiewicz. Proste błędy zespołu duńskiego i prowadziliśmy już 20:14. Raul Lozano zrobił klasyczną podwójną zmianę: Grzegorz Szymański i Łukasz Żygadło za Pawła Zagumnego i Mariusza Wlazłego. Set atakiem zakończył Michał Winiarski.

Trzecią partię spotkania rozpoczęliśmy z Wojtkiem Jurkiewiczem w pierwszym składzie. Przy pierwszej przerwie technicznej Dania prowadziła 8:6. Było już nawet 11:8. ale wtedy to Polacy zdobyli aż osiem punktów w jednym ustawieniu. Dobrze funkcjonował blok i nie mieliśmy problemów z grą na kontrze. Prowadziliśmy aż 19:12. Lozano, pewny zwycięstwa, znów zastosował podwójną zmianę. Duńczycy nie byli w stanie przeciwstawić się naszej drużynie. Ostatecznie wygraliśmy 25:19, a całe spotkanie 3:0.

Mimo tego zwycięstwa nasza gra nie była bliska tej, jaką prezentowaliśmy na ubiegłorocznych Mistrzostwach Świata. Szczególnie widoczny był brak skuteczności naszych środkowych. Dobrze zagrał Wlazły. Klasą samą dla siebie był jak zwykle Paweł Zagumny. Minusem były puste trybuny. Usłyszeć jednak można było garstkę polskich kibiców. W następnym meczu z Belgią należy zagrać lepiej, a przede wszystkim wziąć odwet za porażkę w pierwszym meczy tegorocznych Mistrzostw Starego Kontynentu. Ten mecz rozpocznie się w piątek o godzinie 17.30.

[Polska - Dania 3:0
(25:21, 25:19, 25:19)

Składy:
Polska: Paweł Zagumny, Mariusz Wlazły, Sebastian Świderski, Michał Winiarski, Daniel Pliński, Wojciech Grzyb, Krzysztof Ignaczak (libero) oraz Wojciech Jurkiewicz, Łukasz Żygadło i Grzegorz Szymański
Dania: Axel Jacobsen, Daniel Lyck, Kristian Knudsen, Mads Ditlevsen, Daniel Thomsen, Mikkel Simonsen, Jesper Petersen (libero) oraz Jonas Napier i Soren Hansen.