Facebook Google+ Twitter

Polska "drugiej kategorii" w reportażach Włodzimierza Nowaka

W swojej najnowszej książce "Serce narodu koło przystanku", reporter Gazety Wyborczej ucieka od wielkomiejskich krajobrazów do Łazisk Dolnych, Końskich lub Kowalewa. Bo tylko tam można zobaczyć prawdziwą Polskę, tam bije "serce narodu".

 / Fot. PromoKażdy, kto choć raz podjął się pisania reportażu powinien wiedzieć, jak trudno oddać problemy, troski i zmagania z rzeczywistością każdego człowieka. Wielką sztuką jest zainteresować czytelnika opasłym tekściwem na trzy strony, gdy liczy się zwięzłość informacji i treściwość przekazu. Pojawia się również problem obiektywizmu - czy reporter nie weźmie strony jednego ze swoich bohaterów? Włodzimierz Nowak to doświadczony dziennikarz, mający w swoim dorobku ponad setkę reportaży. Dzięki temu jego najnowsza książka w której zebrane zostały najciekawsze teksty reportera GW to prawdziwa uczta dla czytelników poszukujących opisu historii zwyczajnych ludzi. Czasem śmiesznych, czasami tragicznych i przygnębiających. Takich jaka jest nasza post-peerelowska ojczyzna.

Akcja poszczególnych reportaży nie rozgrywa się na wielkomiejskich arenach, pośród których każdy jest bezimienną jednostką. Areną walki z codziennością są miasta i wsie ciągle nie mogące przystosować się do transformacji gospodarczo-ustrojowej po roku 1989. Konflikt pomiędzy spuścizną obozu Auschwitz, a wyludniającym się Oświęcimiem przeplata się z historią "sterydziarzy" z piwnicznych siłowni oraz twórczością Stanisława Czyżewskiego, który postanowił stworzyć ze swojego małego miasta pomnik historii godny wejścia do Unii Europejskiej. Problemy bohaterów książki przedstawione są z niezwykłym smakiem - bez zbędnego patosu, bez z góry ustalonej tezy. To chyba najlepsze reportaże od czasu "Gottlandu" Mariusza Szczygła, zdecydowanie najbardziej "ludzkie" jakie dane mi było czytać od paru lat.

Wydawnictwo Czarne
Warszawa 2009
125x195
245 stron
oprawa miękka

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.