Polska dziewiątym zespołem Mistrzostw Świata w Siatkówce Kobiet

Polskie siatkarki pokonały w meczu o dziewiąte miejsce Chinki 3:0 i tym samym osiągnęły najlepszy od ponad trzydziestu lat wynik na mistrzostwach świata. Wygrana Polek była niezagrożona nawet przez moment.

Piłkę odbija zawodniczka reprezentacji Polski Anna Werblińska (L) przed asekurującą Mariolą Zenik (P) w meczu z Chinkami o miejsce 9. w mistrzostwach świata siatkarek w Tokio, 14 bm. "Biało-czerwone" zwyciężyły 3:0. / Fot. PAP/Jacek KostrzewskiPremierowa odsłona, jakże ważna dla przebiegu całego spotkania, padła łupem Polek. Podopieczne Jerzego Matlaka grały równo, a od drugiej przerwy technicznej prowadziły dwoma punktami. Co prawda po błędzie i zablokowaniu Joanny Kaczor przez chiński blok rywalki doprowadziły do remisu 19:19, lecz czas wzięty przez trenera biało-czerwonych  / Fot. Redakcjaprzyniósł zamierzony efekt i przerwał serię Azjatek.

Ważny punkt na 21:20 zdobyła wprowadzona chwilę wcześniej na boisko Karolina Kosek. Jej drużyna nie dała już sobie "wydrzeć" przewagi, zachowując spokój i koncentrację w ważnych momentach. Pierwsza partia zakończyła się wynikiem 25:23.

Kontrola przez całą drugą partię

Otwarcie drugiego seta należało do Polek. Trener przeciwniczek poprosił o pierwszy czas już przy stanie 3:6 i do pierwszej przerwy technicznej utrzymała się trzypunktowa różnica na korzyść biało-czerwonych.

W jednym ustawieniu nasze rodaczki zdobyły 3 kolejne "oczka", kończąc niemal każdą z nadarzających się okazji w ataku. Bezlitośnie wbijała piłkę w parkiet Małgorzata Glinka-Mogentale, natomiast po drugiej stronie siatki w ogóle niewidoczna była Yimei Wang, już we wcześniejszej części zatrzymywana raz po raz przez nasz blok.

Co prawda po dwóch pomyłkach Anny Werblińskiej przewaga Polek stopniała (11:8 i 12:10), lecz nie na tyle, aby podopieczne Jerzego Matlaka miały czegokolwiek się obawiać. Na drugiej przerwie technicznej było 16:11, więc w następnych akcjach rozgrywająca Milena Sadurek mogła zastosować kombinacje, urozmaicając wyprowadzenie ataku. Szczególnie mogła podobać się jedna z bardzo szybkich piłek, wystawiona do Małgorzaty Glinki-Mogentale.

Chinki zniwelowały straty do trzech "oczek" (20:23), jednakże czas wzięty przez trenera biało-czerwonych był właściwie niepotrzebny, ponieważ jego zawodniczki z "zimną krwią" zwyciężyły 25:21.

Bez "syndromu trzeciego seta"

W trzeciej partii najpierw 3:1 wygrywały Polki, lecz później do głosu doszły rywalki, do pewnego momentu prowadząc jednym punktem. Zagrywka dwukrotnie okazała się bardzo ważnym elementem - szczęśliwy serwis po taśmie Mileny Sadurek doprowadził do remisu 9:9, zaś po kilku chwilach Agnieszka Bednarek-Kasza wyprowadziła zespół biało-czerwonych na 13:12.

Po drugiej przerwie technicznej na placu gry dzieliły i rządziły już tylko nasze rodaczki, broniące coraz więcej piłek i punktujące blokiem. Chinki nie mogły znaleźć recepty na skrzydłowe polskiej reprezentacji. Te zaś spokojnie i konsekwentnie uderzały po rękach przeciwniczek. Atak Joanny Kaczor dał meczbola, którego Polki wykorzystały w pierwszej akcji. W ten sposób Polska zajęła 9. miejsce na mistrzostwach świata.

Polska - Chiny 3:0 ( 25:23, 25:21, 25:22 )

Polska: Sadurek, Kaczor, Bednarek-Kasza, Glinka-Mogentale, Werblińska, Gajgał, Zenik (libero) oraz Okuniewska, Kosek, Jagieło

Chiny: Wang Yimei, Zhou Suhong, Wei Qiuyue, Li Juan, Xue Ming, Ma Yunwen, Zhang Xian (libero) oraz Yang Jie, Shen Jingsi