Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6053 miejsce

Polska energetyka na tle Europy – stan dzisiejszy i przyszłość

Polska nie ma wystarczająco wielkich środków na budowę nowych mocy energetycznych. Ma zaś groźby wysokich kar pieniężnych ze strony Unii za nadmierne zanieczyszczanie powietrza CO2, który w znacznej mierze powstaje w produkcji energii.

Polska ma bardzo duże zaniedbania i opóźnienia inwestycyjne, w energetyce. Elektrownie i sieci przesyłowe są w tak bardzo złym stanie, że zdaniem specjalistów aż 70 proc. elektrowni nadaje się tylko na złom. Bo większość z nich jest przestarzała, wyeksploatowana i mało efektywna. Ratunkiem byłoby szybkie uruchomienie nowych inwestycji, ale na to nie ma szans ze względu na brak środków finansowych i możliwości technicznych. Dla poprawy tak trudnej sytuacji należy do 2030 r. zainwestować w elektroenergetykę, co najmniej 200 mld zł. Tylko skąd te miliardy wziąć?

Dane Eurostatu pokazują, że Polska na tle Europy pod względem stanu energetyki wcale nie jest wyjątkiem. Sieć energetyczna Unii jest stara jak świat i w każdej chwili może zacząć się sypać. A firm na ogół nie stać na nowe inwestycje, gdyż kryzys zniszczył ich portfele z pieniędzmi. Aby zmienić ten stan rzeczy, należy przeznaczyć od zaraz około 28 mld euro na nowe inwestycje w europejskie sieci przesyłowe. Jest to tym bardziej istotne, że jak pisze brukselski tygodnik „European Voice” - "sieć europejskich kabli, które przesyłają prąd z elektrowni do domów, ma ponad 100 lat" – czytamy w informacji ise.pl.

Podstawowy problem wszystkich europejskich sieci energetycznych jest podobny: budowane były pod system dużych elektrowni węglowych lub gazowych. A przyszłość energetyki należeć będzie do farm wiatrowych budowanych daleko na morzach północnych i paneli słonecznych rozlokowanych na dalekim południu Europy. Dla tych potrzeb będzie konieczna silna, sprawna i zintegrowana sieć przesyłowa energii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

atomek
  • atomek
  • 21.04.2012 09:57

świat polityki, finansów,ekonomii przy aplauzie reszty ginie w swojej wesołości, mawiała moja babcia - kiedyś tego zrozumieć nie chciałam i nie potrafiłam ogarnąć moim rozumem, dzisiaj wiem na czym to polega - ot - galimatias i nieogarnięty chaos potrzeb od marzeń kromki chleba z masłem po kawior na śniadanie w łóżku, od marzeń aby dach naprawić i ocieplić na zimę dom po pałace pełne przepychu.... a gdzie człowieczeństwo?
ciągle marzy się politykom naprawienie świata a przecież tak go zepsuli, skorumpowali, skłócili,że choćby nawet dogadali się między sobą to narodów nie opanują - każdy ma inne potrzeby poza jedną wspólną - chce żyć i nie chce umierać ale jak to osiągnąć- kto pomoże godnie żyć ? Ja wiem, ja już to wiem i wiem co mam robić.

Komentarz został ukrytyrozwiń
john
  • john
  • 22.01.2012 12:59

1. Koncerny Energetyczne to typowe korporacje: pozbyć się doświadczonych pracowników, zatrudnić tanie byle jakie firmy - skutki zna każdy energetyk /kolejarz etc.../
2. Nowo budowane bloki to tandeta i więcej stoją /jak ten w Łagiszy/ niż pracują
3. Liczą się akcje na giełdzie i PR, a nie stan techniczny, strukturalne inwestycje - liczy się dzień dzisiejszy i "cięcie kosztów"
4. Zachód jest w jeszcze gorszej sytuacji - tam trwa to dłużej, my póki co jeszcze sprzedajemy, a np Niemcy powoli zamykają wszystkie atomówki, podczas gdy wcześniej zlikwidowali kopalnie węgla - tam będzie horror!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.